Trendyol’un; satın alma işlemlerini gerçekleştirecek kullanıcılara satıcı hakkında daha fazla bilgi vermek ve müşterilerdeki güven duygusunu yakalayabilmek adına, kendi bünyesinde mağaza açılışına izin verdiği satıcılar için bir puanlandırma sistemi bulunmaktadır. Müşteriler, ürün satın alması gerçekleştirirken Trendyol tarafından değerlendirilen bu satıcı puanlarını dikkate alarak daha güvenli bir ortamda satın alma işlemlerini tamamlamaktadır.

 

Trendyol satıcı puanını oluştururken satın alma işlemi gerçekleştirecek kullanıcıların beklentilerini baz alarak bir değerlendirme sistemi kurmuştur. Satıcı puanınızı maksimize etmenizde size yol gösterici olacak bu listede, çeşitli değerlendirme adımları bulunmaktadır ve bu değerlendirmeler çeşitli yüzdelik oranlarda satıcı puanına etki etmektedir.

 

7 Adımda Trendyol Satıcı Puanını Arttırma

  1. Tedarik Edememe Oranı; Ürün stoklarınızın güncel olduğundan ve panel takiplerinizi düzenli bir şekilde yaptığınızdan emin olmalısınız. Böylelikle stoğu tükenen ya da stoğunuzda bulunmayan, devamını sağlayamayacağınız ürünleri satışa kapatarak, tedarik edememe oranınızı sıfırda tutup satıcı puanlamanıza büyük katkıda bulunabilirsiniz. 
  2. Kargoya Zamanında Teslim Oranı; Mağaza açarken belirttiğiniz kargo teslimatına çıkacağınız süre zarfında ürünün kargoya teslim edilmesi gerektiğini, panel üzerinde geciken sipariş uyarısı almamanız gerektiğini unutmayın, böylelikle satıcı puanınızı yükseltirken müşteri değerlendirmelerine yansıyacak kargo gecikmesi şikayetlerini de ekarte etmiş olursunuz.  
  3. Kargo Teslim Süresi; Eğer ürünleriniz için stok bulunduruyorsanız ve ürünlere siparişten sonra herhangi bir işlem uygulamıyorsanız, aynı gün teslimat hizmeti sunabiliyor olmanız satıcı puanınıza ciddi etki edecek ve müşteri değerlendirmelerine mutlaka yansıyacaktır, böylelikle puanlamanızda ve değerlendirmelerinizde olumlu sonuçlar alacaksınız.
  4. Paketleme Puanı; Ürünü zarar görmeyecek şekilde paketlemeniz ve müşteri memnuniyetini arttıracak etmenleri göz önünde bulundurmanız paketleme puanınızı arttırırken müşteriler tarafından da olumlu değerlendirilmenizi sağlayacaktır. 
  5. İadeye Dönüş Süresi; Müşterileriniz tarafından beğenilmeme ya da kusur bulunması sebebi ile iade edilen ürünlerde, ürünün teslimatı tarafınıza yapıldıktan ve hızlıca kontrollerini yaptıktan sonra müşteriyi bekletmeden iade talebini onaylamalı ve ücret iadesinin hızlıca yapılmasını sağlamalısınız. 
  6. 12 Saat İçinde Cevaplama Oranı; Müşterilerinizin aklında soru işareti kalmadan, alışverişini güvenli bir şekilde yapabilmesi için tarafınıza yöneltmiş oldukları soruları 12 saat içerisinde gecikmeden cevaplayarak ürünleriniz hakkında doğru bilgiye ulaşmasını sağlamalısınız. 
  7. Kusurlu Ürün İade Oranı; Ürünlerinizi paketlemeden kontrollerini yapmalı, herhangi bir problem olması halinde gönderimini gerçekleştirmemeli, kusurlu ürün gönderimini engellemelisiniz. Böylelikle kusurlu ürün iade oranınızı düşürüp, satıcı puanınızı arttırabilirsiniz. 

Bu işlem adımlarına dikkat etmekle beraber, ürün yükleme aşamalarını da doğru ve başarılı bir şekilde yapıyor olmanız, bu aşamada müşteriyi, yanıltacak bilgilere yer vermemeniz ve müşteri iletişimini önemsemeniz mağaza kalitenizi ve satıcı puanınızı yükseltmekle birlikte, satışlarınızın artmasında en önemli yardımcılarınızdan biri olacaktır. 

İlgili Yazılar

Dijital dünyada yeni nesil çözüm ortağınız.

Son Blog Yazılarımız

Bizi Takip Edin