E-ticaret sektöründe önemli parametrelerden bir tanesi ürünlerin teslim edilme süreleridir. İnsanların satın alma davranışını etkileyen bu parametre özellikle pandemi ile birlikte hızlanmış ve 24 saat içerisinde ya da aynı gün teslimat seçeneği olarak karşımıza çıkmaya başlamıştı. Durum böyle olunca insanların ihtiyaç duydukları ürüne hemen ulaşma hızından beklentisi yükseldi. Aynı ürün için bariz fiyat farkı yok ise aynı gün teslim seçeneği olan platform ya da satıcı tercihi mağazaların satış grafiğine hızlıca yansımaya başladı. Dünyada farklı örnekleri bulunan teslimat seçenekleri uygulamasının bir diğer örneği de Amazon’un Drone ile teslimat seçeneğidir. Müşteri memnuniyetini önemseyen sektörde farklı çözüm önerileri oluşmaya devam edecektir. 

 

Hızlı tüketim çağında olduğumuz ve rekabetin yüksek olduğu e-ticaret ekosisteminde sektörün önemli isimlerinden olan Boyner geçtiğimiz günlerde yeni bir hızlı teslimat seçeneği düzenliğini ve ilk kullanımın ücretsiz olacağını yaptığı bir basın toplantısında duyurduktan sonra hem yerel, hem dijital kanallarda pazarlama etkinliklerine start verdi.

 

“Boyner Now” olarak adlandırılan yeni teslimat seçeneğinde beğendiğiniz ürünün farklı 2 bedenini sepete ekleyebilir, 90 dakika içerisinde evinizin konforunda denedikten sonra tercih ettiğiniz ürün için ödeme yaparak satın alma işlemini tamamlayabilirsiniz. Satın alma işlemini tamamlamanız ve diğer durumunda satın alma işleminden vazgeçmeniz halinde ilgili kuryenin her iki işlem için de tarafınıza yardımcı olmak için geri bildiriminizi bekliyor olması sunulan ayrıcalık temellerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Ayrıca satın aldığınız ürünler için iade koşullarını sağladığınız ve yasal iade süresini aşmadığınız durumlarda yine sistem üzerinden randevu oluştur seçeneği ile iade etmek istediğiniz ürün için kurye talep edebilir ve kapınızda iade işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Mağazaya gitmeden, ya da satın almaktan vazgeçtiğiniz ürünlerin iade işlemleri ile uğraşmadan alışveriş deneyimi yaşayabileceğiniz bu uygulama sayesinde max. kullanıcı deneyimine ve müşteri memnuniyetine odaklanan hizmetin, doğru ilerlemesi halinde kargo stratejilerinde yeni bir rekabet ortamı yaratması bekleniyor.  

 

Uygulamanın doğru ilerlememesi ve olumlu etkileşim alınması ile pazarda rekabet eden farklı mağazaların yeni çözüm önerileri ile rekabet ortamına katılması ve müşteri memnuniyetini arttıran yeni stratejilere odaklanması kaçınılmaz görünüyor. 

 

İlgili Yazılar

Dijital dünyada yeni nesil çözüm ortağınız.

Son Blog Yazılarımız

Bizi Takip Edin