Önceden en önemli meselelerden biri markaların kendilerini, ürünlerini, hizmetlerini anlatabilecekleri bir blog sayfalarının olmaması ve içeriğe önem vermemeleriydi. Zamanla içeriğin önemi anlaşıldı ve bloglar açıldı. Artık herkesin bir blog sayfası varsa birlikte anlatmaya başlayabiliriz.

 

İçerik üreticiler, “içerik her şeydir” diye diye herkese, özellikle de iş dünyasına, ürün, hizmet ve kişisel markalarıyla var olmak isteyen kitleye içeriğin önemini sonunda kavrattı. Bu büyük bir dönem başlangıcı oldu. Bununla birlikte içerik üretmek biraz yanlış ve eksik anlaşıldı. Bu çalışmalar ile internette her alanın basit, sıkıcı ve tekrarlayan içerikler ile kaplanacağını kimse bilemezdi.

 

Bu içerikler ile internet dünyasında her şey hızlı tüketime uygun olarak tasarlanmaya devam etti. Her şey bu kadar hızlandıkça hayatımızı kolaylaştıracak, bize bir anlam katacak, bakış açımızı etkileyecek ve  değer yaratacak materyaller satın alma durumu önem kazandı. Tek istediğimiz aslında satın aldığımız ürünlerden ilham almak ve bir değer oluşturmak. 

 

Markanızı, ürünlerinizi ya da sunmuş olduğunuz hizmeti hikayeleştirmeye başladığınızda sıradan içeriklerinin ötesine geçtiğinizi, gerçek bir etkileşim yarattığınızı görürsünüz. Çünkü hikaye, gücünü duygulardan alır. Bilgi odaklı içerikler ise objektifliğin temsilcisidir. Bilgi yoğunluğu olan içerikleri yazarken metne dahil olamadığınızı hisseder, sadece bilgi akışını doğru kurgulamaya odaklanırsınız. Bu konu okurlarınız ya da müşterileriniz ile aranıza mesafe koyar.

 

Oluşumunu benimsediğiniz ve hikayesini içselleştirebileceğiniz tüm içeriklerde okuyucuya ya da hedef kitleye dokunmanın sıcaklığını hissedersiniz. Bu durumda iyi marka hikayesi de son derece öznel olandır; deneyimden beslenir, karakteri vardır, duygu yoğunluğunu hissederken, karşı tarafın duygularını harekete geçirme gücü yakalarsınız. Bu nedenle markanızla ya da ürünlerinizle bağ kurmak istediğinizde ilk düşünmeniz gereken kullanıcılarınıza hangi noktada temas etmek isteyeceğiniz ve hangi problemlerine çözüm olarak üreteceğiniz önemli olmaktadır. 

 

Müşterileriniz ile bağ kurmaya odaklanarak üretim gerçekleştirdiğinizde markanız için savunucular hazırlamaya başlamışsınız demektir. Markanıza ilişkin ürünlerle bir şekilde etkileşime geçmiş ve deneyimden memnun kalmış kullanıcılar yakın çevresi ve sosyal medya hesaplarında etkisinde kaldığı ürün ya da markanız adına savunucu niteliği ile markanız için çalışma yaparak kulaktan kulağa pazarlama seçeneğinize katkı sağlamaktadır. Bir markanın ulaşmak isteyeceği önemli noktalardan bir tanesi olan müşteri sadakati, bağ ve deneyime odaklanarak yaptığınız müşteri memnuniyeti çalışmalarını kapsamaktadır. 

 

Müşterilerinizin değişen istek ve ihtiyaçları karşısında inovatif esnekliğe sahip olarak kurgulayacağınız tüm süreçler, aslında temellendirmek istediğiniz marka hikayenize yatarımın bir parçası olacaktır. Ürün ve hizmetinize ilişkin fonksiyonel faydayı maksimize ederken duygusal değer yaratmak için atacağınız adımlar kullanıcıların marka hikayesi ile bağ kurmalarına yardımcı olacaktır. Ürün satmak yerine deneyim ve hikaye satmaya odaklanarak müşteri kitleniz ile sağlıklı ilişkiler kurabilir ve markanıza yatırım yapabilirsiniz. 

 

Markanız ve marka konumlandırma hikayeniz için bizimle iletişime geçmeyi unutmayın. 

 

İlgili Yazılar

Dijital dünyada yeni nesil çözüm ortağınız.

Son Blog Yazılarımız

Bizi Takip Edin