Günümüzde pek çok insanın aktif olarak kullandığı Instagram sadece son kullanıcıların değil satıcıların ve işletmelerinde en çok kullandığı, hedef kitlesi ile etkileşime geçtiği önemli platformlardan biri. Sayılı büyük pazaryerlerinden daha çok kullanıcıya sahip olan bu sosyal platform işletmelere sunduğu ürün kataloğu ile milyonlarca kullanıcıya ulaşma ve ürünlerini sunma şansı veriyor. Instagram kataloğunu kullanarak profilinizi işletme mağazanıza çevirebilir, müşterilerinizin ürünleriniz hakkında detaylı bilgi sahibi olarak alışveriş yapmasına yardımcı olabilirsiniz. Sosyal platformda marka otoritesini kurmak isteyen satıcıların reklamlar ve diğer pazarlama etkinlikleri için kullandığı satış hizmetlerinden olan ve vitrin görevini üstlenen ınstagram katalog ile nasıl satışlarınızı arttırabileceğinizi birlikte inceleyelim.

 

Intagram Ürün Kataloğu Nasıl Oluşturulur? 

 

Instagram ürün kataloğunu oluşturmak için Facebook Business Manager hesabı oluşturmanız ve bu hesap üzerinden Facebook ve Instagramda kullanabileceğiniz kataloğu oluşturmanız gerekmektedir. Oluşturduğunuz kataloğunuzu, ürünlerinizi sergileyen, bir mağazadan satış yapan ve daha fazlasını gösteren reklamlar yayınlamak için kullanabilirsiniz. 

 

Katalog oluşturmak için işletmenize ait bir Facebook sayfanız yok ise facebook sayfası oluşturmalı ve kataloğunuzu işletmenize atabilmeniz için Business Manager Hesabı oluşturmalısınız. 

 

Daha sonra Instagram kataloğu eklemek için öncelikle Facebook Business Manager üzerinden katalog oluşturmanız gerekmektedir:

1. Facebook Business Manager’da sol menüden “Katalog” bölümüne girin.

2. “Katalog Oluştur” butonuna tıklayın. Karşınıza farklı kategoriler çıkacak. Ürünlerinize ve markanıza en uygun olan kategoriyi seçin.

3. Bir sonraki adımda, ürün fotoğrafları, satın alma linki ekleyin ve kataloğa bir isim verin. İleride farklı kataloglar ekleyebilir, isim vererek birbirlerinden ayırabilirsiniz. 

 

Business Manager Hesabı üzerinden katalog oluşturmak ile alakalı daha detaylı bilgi almak için bu linke facebook business tıklayabilirsiniz.

 

Katalog oluşturmak Instagram’dan satış yapmayı ve tüketicilerin ürünlere kolay ulaşmalarını sağlayan bir alandır. Ürün etiketlerken ürün bilgilerini otomatik olarak eklediği için etkili ve önemli bir özelliktir. Katalog ürünleri Instagram alışveriş postlarına ve hikayelerine eklenir. Reklamlarda ve mağazalarda müşterilerin otomatik olarak kendi ülkesine ve diline uygun ürün bilgilerini ve fiyatlarını görebilmesi için ülke ve dil bilgileri de yüklenebilmektedir. Böylece kataloğa eklediğiniz ürünleriniz yabancı müşterilere de hitap edilebilmektedir. 

 

Katalog oluşturma işlemlerini tamamladıktan ve ınstagramda satışa sunacağınız ürünleri seçtikten sonra Instagram gönderilerinize ürünlerinizi etiketlemeye başlayabilirsiniz. 

 

Gönderilerinize oluşturduğunuz kataloglardan ürün etiketleme işlemi için şu adımları takip edin:

 

1. Gönderi paylaşımı yaparken “Ürünleri Etiketle” başlığına tıklayın.

2. Ürünün fotoğrafta bulunduğu noktayı seçin.

3. Etiketlemek istediğiniz katalogdan ürün seçin ve paylaşımı yapın.

 

Instagram hikayelerinde ürün etiketleme işlemi için ise:

 

1. Çıkartma simgesine tıklayın ve “Ürün Çıkartması” seçeneğine dokunun.

2. Katalogdan etiketleyeceğiniz ürünü seçin.

3. Etiketi ya da çıkartmayı görselde ürünün olduğu yere sürükleyin.

hikayeyi paylaşın.

 

Peki E-Ticaret Satışlarınızı Arttırmak için Instagram Katalog Neden Önemli?

 

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Instagram, dünyanın en büyük pazaryerlerinden daha çok ziyaret edilen ve üyesi olan bir sosyal platform. Hatta günümüzde en çok kullanılan sosyal medya mecrası dersek yanlış olmaz. Bu kadar fazla kullanıcı hacmine sahip platform, marka ve işletmelerin satışlarını artırmaları için büyük avantaj sunar durumda. Bu yüzden kullanıcıların her gün mütemadiyen saatlerini geçirdiği Instagram’ı etkili kullanmak çok önemli. Peki, Instagram’ı işiniz için nasıl kullanmanız gerektiği ile alakalı daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

 

İlgili Yazılar

Dijital dünyada yeni nesil çözüm ortağınız.

Son Blog Yazılarımız

Bizi Takip Edin