Üretimden ürün yüklemeye, paketlemeden müşteri ilişkilerine her şeyi kontrollü bir şekilde yapıyorsunuz, işinize özenle davranıyorsunuz ama yine de olmuyor mu? Satış stratejilerinizde Etsy’de satışı engelleyen bir kurgu hatası olabilir mi? Ürün hazırlamak ve panele yüklemek buz dağının görünen kısmı iken arkada satış için birçok alan takip etmeniz gerektiğini biliyor muydunuz? 


Etsy’de ürün satışlarınızı etkileyen birçok parametre vardır. Ürünlerinizde kullanmış olduğunuz anahtar kelimeler, görsellerinizin kalitesi, kargo ücretlendirmeleriniz, mağaza yorumlarınız, ürün hikayeleriniz, sosyal medya hesaplarınız ve reklam yönetimleriniz gibi. Aslında hepsi ayrı parametrelermiş gibi görünse de birbiriyle anlamlı ilişkiler kuran bağlamlar bütünüdür. Tüm bu parametreleri doğru kurgulamış ama marka stratejilerinizi oluştururken boşluklar bırakmışsanız, satışa dönüşme süreçlerinizde sıkıntı yaşamaya devam edeceksiniz demektir.  Hangi aşamada hata yapıyor olabilirsiniz birlikte bakalım;


Sadece Ürünlerinize mi Güveniyorsunuz?


Ürünlerimize güvenmeyelim mi dediğinizi duyar gibiyiz. Tabi ki ürünlerinize güvenecek, kalite ve özgünlükten ödün vermeyeceksiniz. Yaptığınız işin arkasında durabiliyor olmanız harika. Ancak ürünlerin üretim maliyetlerine katlanıp, özenle üretip mağazada sergilemeye başlamak yolun başındaki ilk adım. Konsept çekimleriniz ve görsel çalışmalarınız ile birlikte SEO çalışması ile ürünlerinizi desteklemeli, kullanıcılar neleri aradığında karşılarına çıkmak istediğinizi, onların hangi ihtiyaçlarına ürünleriniz ile karşılık verebileceğinizi iyi analiz edip, ürünlerinize bu kelimeleri giydirmeli ve ürünlerinizi bu kelimeler ile süslemelisiniz. 


Ürünlerini satışa açan kullanıcıların en büyük eksikliği profesyonel bir SEO (Arama Motoru Optimizasyon) çalışması gerçekleştirmemesinden kaynaklanmaktadır. Doğru bir SEO çalışması için profesyonel destek almayı ihmal etmeyin. SEO problemlerinizi hallettikten sonra sosyal medya hesaplarınız için bir çalışma gerçekleştirmeli, ürün pazarlamalarınızı sosyal medya kanallarınızda da yapabiliyor olmalısınız.


Satışlarınız için sadece Etsy’nin 33,4 Milyonluk aktif kullanıcısına güvenmeden, kendi hedef kitlenizi oluşturmalı ve hedef kitlenizin ihtiyaçlarına doğru ürünler ve doğru satış stratejileri ile çıkmalısınız. Ürünlerinizi satın almaya hazır bir kitle var, ancak ürünlerinize ulaşamıyorlar, daha ne kadar beklemek isteyebilirsiniz ki? O nedenle çalışmalarınızı sıklıkla takip etmeli, ürünlerinizin güncel kalmasını sağlamalı ve ürünlerinizi yapacağınız pazarlama çalışmaları ile destekleyebiliyor olmalısınız. 


Etsy’de mağazanızı ve ürünlerinizi sosyal medya hesaplarınız ile desteklemeli, bu kanallar aracılığı ile doğru kitleye ulaşarak ürünlerinize ziyaretçi çekmelisiniz. Ancak burada yanlış anlaşılan bir konuya değinmek istiyoruz; bütün sosyal medya hesaplarında aynı kalitede etkin olmanız mümkün değildir, kullanıcılara ulaşabileceğiniz en doğru sosyal medya kanallarını belirleyerek yayılmacı bir politika yerine, doğru hedef kitleye doğru kanallar aracılığı ile ulaşabiliyor olmak işinize fayda sağlayacak ve satışlarınıza yansıyacaktır. 


Bununla birlikte yönetmiş olduğunuz sosyal medya hesaplarında tek pazarlama stratejiniz reklam vermek ise yine büyük bir hata yapıyor ve sadece satış odaklı çalışıyor olacaksınız. Bunun yerine sosyal medya hesaplarınızda sosyalleşmeyi, hedef kitleniz ile etkileşim kurarak iletişim halinde olmayı ve onlara fayda sağladığınızı göstermeyi denemelisiniz. Böylelikle kullanıcılarınızdan marka netendaşları (marka destekçileri) oluşturabilir, kulaktan kulağa pazarlama ağınızı herhangi bir ekstra maliyete katlanmadan sağlayabilirsiniz. 


Ürünlerinizi satışa dönüştürmek için vermiş olduğumuz ipuçlarını değerlendirebilir, daha fazlası ve marka hikayeniz için bizimle bu numaradan 0850 885 2634 iletişime geçebilirsiniz. Sizi tanımaktan mutluluk duyarız.  Etsy’de satışlarınızı arttırmak konusunda görüşmek üzere.


İlgili Yazılar

Dijital dünyada yeni nesil çözüm ortağınız.

Son Blog Yazılarımız

Bizi Takip Edin