Etsy üzerinden satış yapan birçok kişinin de bildiği gibi, ürünlerinizi hedefleyeceğiniz anahtar kelimelerde ilk sayfalara getiremediğiniz sürece maalesef satış yapma oranınız dramatik bir şekilde aşağı yönlü ivmeleniyor. Bu durumun önüne geçmek ve Etsy’de öne çıkmak adına satıcılara sağlanan ürün optimizasyon özellikleri kullanılmaktadır. Bu yazımızda hedef anahtar kelimelerde Etsy’deki ürünlerinizi nasıl üst sıralara getirebileceğiniz hakkında detaylı bir bilgilendirme sunacağız.

 

Yeni Ürünler Listelemeye Özen Gösterin;

 

Yeni bir ürün listelediğinizde, etsy müşterilerinin ürüne olan ilgilerini ölçümlemek için bir süre ürünü destekleyerek üst sıralarda yer verir. Sonrasında ürün ziyaretlerini değerlendirmeye alır, kullanıcılar ürünü ziyaret ettiklerinde ne kadar vakit geçirdiler ya da satın alma eğilimi gösterdiler mi gibi parametreleri inceleyerek ürününüzü beslemek için veri toplar. Sonraki dönemde ürününüzü organik olarak desteklemek için bu verileri kullanır. 

 

Anahtar Kelime Seçimine Dikkat Edin;

 

Diğer tüm arama motorlarında olduğu gibi Etsy için de Etsy arama motoruna uygun anahtar kelimeler belirlemek oldukça önemli bir konudur. Ürünlerinizin listelenmesi ve tetiklenme sıklığını arttırmak için araştırmalarınız sonucu belirlediğiniz anahtar kelimeleri ürünleriniz için spesifik bir hale getirerek kullanımı tercih etmeniz gerekmektedir. 

Anahtar kelimelerinizi belirleyebilmek için Etsy pazaryerine özel olarak geliştirilmiş entegre anahtar kelime analiz araçlarının kullanımını değerlendirebileceğiniz gibi kullanmayı düşündüğünüz anahtar kelimeler için arama yaparak üst sırada listelenen ürünlerde kullanılan anahtar kelimeleri değerlendirebilirsiniz. Kullanabileceğiniz entegre araçlardan en çok tercih edileni eRank olarak karşımıza çıkmaktadır. eRank ile ürün isminizle alakalı olan kelimeleri aylık aranma ve satış istatistikleriyle beraber tespit edip ürünleriniz için çalışma yapabileceğiniz sık tercih edilen araçlardan bir tanesidir. eRank uygulamasını kullanmaya başlamak için yapmanız gereken tek şey Etsy satıcı panelinden “Integrations” sekmesine tıklamak ve oluşturacağınız eRank hesabınızı Etsy hesabınıza bağlamak. 

Belirlediğiniz anahtar kelimelere ürün isminizde yer vermeyi ve virgülle ayrılmış kelime öbekleri şeklinde kullanmayı ihmal etmeyin. 

 

Ürünleriniz için Kapsamlı Bir Açıklama Yazın; 

 

Ürün açıklaması genel olarak ürününüzün özelliklerinden bahsetmeniz ve kullanıcıları neden ürünü satın almaları gerektiğine ikna ettiğiniz kısımdır. Bu bölüme yazacağınız ürün açıklamanızın ilk 160 karakteri, Google tarafında meta açıklamasına karşılık gelir. Yani Google üzerinden de mağazanıza ve ürünlerinize ziyaretçi çekmek istiyorsanız, ürün açıklamasını zengin bir içerikte yazmak ürünlerinizin Google’da ürün arayan potansiyel alıcılarla buluşmasına yardımcı olur. Burada yine ürününüze ilişkin arama terimlerine ya da kullanıcıların arama niyetlerine uygun kelimelere yer vermeye özen göstermelisiniz.

Ürün açıklamanızın ayrıca Etsy arama sonuçlarında da büyük etkisi vardır. Hedef anahtar kelimelerinize ürün açıklamanızda yer vermeniz, Etsy’de öne çıkmak için yapılması gereken en önemli şeylerden biridir. Bununla birlikte ürün açıklamanızda ürününüzle alakalı olabildiğince ayrıntı vermekten çekinmeyin. Bu, potansiyel alıcıların ürününüz hakkında daha fazla bilgi edinmelerini sağlar ve dönüşüm oranınızı arttırma noktasında sizlere yardımcı olur.

 

Ürün Özelliklerinize Belirtmeyi Unutmayın;

 

Ürün özellikleri; ürününüzü listelerken belirttiğiniz, ürününüze has özelliklerdir. Ürününüze ait renk, boyut, hammadde ve desen gibi özellikleri belirtmeniz Etsy’de öne çıkmak için iyi bir seçenektir. Çünkü belirttiğiniz ürün nitelikleri Etsy arama sonuçlarında birer etiket gibi davranır. Dolayısıyla bir filtreleme görevi görür. Bu da ürününüzün alakalı müşterilere gösterilmesi için üst sıralara taşınması için dikkate alınması gereken bir noktadır. Böylelikle ürünleriniz arama motorlarında üst sıralarda listelenme şansını arttırmış olursunuz. 

 

Ürün Etiketlerini Doğru Kullanın;

 

Etsy için kullandığınız etiketler ürünlerinizi doğru bir şekilde tanımlayan kelime ya da kelime gruplarıdır. Toplamda her ürün için 13 farklı etiket kullanma hakkınız bulunmaktadır. Tercih ettiğiniz kelime ya kelime grupları sayesinde arama sonuçlarında ürünlerinizin tetiklenme olasılığını arttırabilirsiniz. 

Etiketlerde tercih edeceğiniz kelimelerin ürününüz için bir filtre özelliği sağladığını unutmayın. O nedenle aslında ürünleriniz için filtrelemeye uygun farklı kelime ya da kelime öbekleri seçmeye özen gösterin, böylelikle farklı arama niyetlerinde görüntülenme şansınızı arttırabilirsiniz. Seçtiğiniz kelimeleri kullanırken farklı dillerde kullanmamaya özen gösterin. Böylelikle karışıklığı engellemiş olursunuz. Tercih ettiğiniz kelime öbeklerini ürünlerinize uygun şekilde kişiselleştirebilir ve yoğun rekabet ortamından kaçınabilirsiniz. Mesela bir kalem satıyorsanız etiketlerde sadece “kalem” kelimesini kullanmaktansa “cam el yapımı kalem” ya da “murano hediyelik eşya” gibi kelime öbeklerinde daha özel aramalarda listelenme şansınızı arttırabilirsiniz. 

 

Etsy satışlarınızı arttırmak ve Etsy mağaza yönetiminiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

İlgili Yazılar

Dijital dünyada yeni nesil çözüm ortağınız.

Son Blog Yazılarımız

Bizi Takip Edin