Son zamanlarda satıcıların bir çocuğu Etsy’de satış yapmak üzerinde yoğun mesai harcamaya devam ediyor. Karlı satışların gerçekleştiği ve el yapımı ürünlerin değerli olduğu bu platform müşteri hizmetlerine ve memnuniyetine önem veren online alışveriş uygulamalarının başında geliyor. Bünyesinde yer alan son kullanıcı ve satıcılara büyük önem veren Etsy iade olması durumunda satıcıya herhangi yansıtma yapmadan ve kullanıcıya kendi bünyesinden ücret iadeleri gerçekleştiriyor. 

Etsy müşteri memnuniyetini farklı bir boyuta taşıdığı Star Seller satıcı rozeti için satıcıları 4 ayrı kriterde değerlendiriliyor:

• Mesajları yanıtlama oranı,

• 5 Yıldızlı değerlendirme oranı,

• Kargolama,

• Satış – Sipariş sayısı ve tutarı.

 

Mesajları Yanıtlama

Etsy, alışveriş yapmak isteyen kullanıcıların siparişine ilişkin soruları satıcılara sorabilmesi için pratik bir mesajlaşma platformuna sahip ve satıcıların müşterileri ile olan ilişkileri ile birlikte müşteri memnuniyetini önemsemelerini önemsiyor.

Müşteriler tarafından iletilen mesajlara satıcıların cevap verme sürelerini de önemseyen Etsy Yıldız Satıcı rozeti vermek için dükkan sahiplerinin gelen mesajlara en geç 24 saat içinde cevap verilmesini istiyor. Son 3 ay içinde gelen mesajların %95’ine 24 saat içinde cevap veren dükkan sahipleri, Yıldız Satıcı rozeti kazanmak için ilk kriteri yerine getirmiş oluyor. 

Müşterilerinizin sorularına anlık olarak cevap verebilecek ekibe ya da iş disiplinine sahipseniz sizlerin de ilk kriteri en kısa sürede tamamlayacağına inanıyoruz.

Müşterileriniz ile olan mesajlaşma konuşmalarınızda son mesajı gönderenin siz olmasına dikkat, sistem tarafından yanıtlanmayan mesaj algısını kırmak için bu durum önemli. Konuşmanız sonlanmış olsa bile müşterinizin en son mesajını kısa bir teşekkür ile yanıtlamayı ihmal etmeyin.  

 

5 Yıldızlı Değerlendirme 

Etsy’de ya da online bir platformda satış yapan herkesin olumlu kullanıcı değerlendirmelerine ihtiyacı olduğu aşikar. Hem ürün ya da mağaza trafiğiniz, hem motivasyonunuz, hem de Etsy mağazanızın sağlığı açısından 5 yıldızlı yorumlar oldukça önemli.

Etsy’de Star Seller olmanın bir değer adımı da son 3 ay içinde alınan yorumların %95’inin 5 yıldız olma şartını sağlaması oluyor. 

5 yıldızlı değerlendirmeler sadece Yıldız Satıcı rozetine sahip olmanızı değil, mağazanıza ziyaret gerçekleştire müşterilerinizin güvenini kazanmak için de oldukça önemli. 

 

Kargo

Etsy’nin kuruluşundan beri önemsediği bir diğer alışveriş işlemi de satıcıların belirtilen sürede siparişleri kargoya teslim etmeleri. Kargo bilgisi ya da ürün açıklamalarının yer aldığı tüm sayfalarda bu tarihler ziyaretçiler tarafından görüntüleniyor. Alışverişin teslim kargolama ve yaklaşık teslim tarihini görüntüleyen kullanıcılar bu tarihlere göre satın alma işlemi gerçekleştiriyor.

Müşteri memnuniyetini önemseyen Etsy için belirtilen tarih aralığında ürünlerin kargoya teslim edilmesi Yıldız Satıcı kriterleri arasında kargolama taahhüdünün kendi içerisinde bazı detayları mevcut. Bu detaylara mutlaka dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz:

1. Etsy siparişlerinizde kargo takip numarası girmek zorunda değilsiniz. Ancak Yıldız Satıcı rozeti kazanmak için yalnızca takip numarası girilen siparişleriniz değerlendirmeye alınıyor. Yani henüz kargonuzu göndermeden gönderildi olarak işaretlemeniz, Yıldız Satıcı rozeti kazanmanızda etkili olmayacaktır. 

2. Dijital ürün satışı yapan satıcılar için zamanında teslimat ile alakalı bir kriter bulunmuyor.  

 

Satış-Sipariş Sayısı ve Tutarı

Etsy Yıldız Satıcı rozeti almak için son kriter ise son 90 gündeki sipariş sayınız ve bu siparişlerin toplam tutarı.

Son 3 ayda en az 10 sipariş almış olan ve bu 10 siparişin toplam tutarı $300’ı geçen mağaza sahipleri, diğer kriterleride yerine getiriyorsa Yıldız Satıcı rozeti almaya hak kazanıyor. 

Adil rekabeti önemseyen Etsy’de henüz 90 gününü doldurmamış ancak kriterleri yerine getirmiş bir satıcıysanız üzülerek Star Seller rozetini kazanamayacağını bildirmek isteriz. 90 günü doldurduğunuz ilk an rozetinize kavuşabilirsiniz. Satışlarınızı arttırdığınız hedeflerinizi tamamladığınız bir satış dönemi geçirmenizi dileriz.

Etsy panel yönetimi, kampanyalar, indirimler, seo ve reklam yönetimi ile alakalı profesyonel destek almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

İlgili Yazılar

Dijital dünyada yeni nesil çözüm ortağınız.

Son Blog Yazılarımız

Bizi Takip Edin