Etsy’de satış yapmak istiyor, ancak nasıl başlayacağınızı bilemiyorsanız bu yazımız tam size göre, Bildiğiniz üzere Etsy el yapımı ürünlerin satışını destekleyen ve önemseyen online satış platformu. El emeği ürünlerinizi tüm dünyaya satmak ile ilgileniyorsunuz doğru yerdesiniz. Yazımızın devamında Etsy’de satış yapmanıza ve satışlarınızı arttırmanıza yardımcı olacak güçlü adımlar paylaşıyor olacağız.


Etsy’de Satış Yapmak için Şirket Kurmaya Gerek Var mı?


Etsy’de satış yapmak için Türkiye Cumhuriyeti VKN sunma zorunluluğu bulunmuyor, Etsy hiç bir satıcıdan ürün satışı gerçekleştirmesi için şirket kurma zorunluluğu istemiyor. Ancak yasal olarak gelir beyanı yapmanız ve vergilerinizi ödemeniz gerekiyor. Etsy panelinde tüm ürünler için vergi söz konusu değil, çeşitli vergi muafiyeti olan ürünleri araştırarak, ürünleriniz için böyle bir durum söz konusu ise değerlendirebilirsiniz. Ayrıca Etsy’de bir üyelik oluşturarak hem satışlarınızı yapabilir, hem kişisel alışverişlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 


Etsy’de Nasıl Mağaza Açılır?


Üyelik bilileriniz ile etsy.com’a giriş yapın, Sell On Etsy (Esty’de Satmak) butonuna tıklayın sonra Open Your Etsy Shop (Etsy’de Kendi Mağazanı Aç) butonuna tıklayın, mağazanızın ülkesini, dilini ve para birini seçerek kaydet ve devam et deyin, sonrasında mağaza adınızı belirleyerek Save and Continue(Kaydet ve devam et) butonuna tıklayın. 


Mağaza Kurulumu Nasıl Tamamlanır?


  • Banner ve Mağaza Logosu;  Hem markanızı hem ürünlerinizi yansıtacak etkileyici görseller ile kullanıcıların ilk ziyaretlerinde dikkatlerini çekin, etiket ve kargo gönderimlerinde kullanacağınız renkleri tercih etmeyi ve işinizi en iyi yansıtacak tasarımlar seçmeyi unutmayın,
  • Mağaza Mesajı; Mağaza mesajınız ile kullanıcılara etkileyici bir karşılama yaparak onları satışa ikna edin,
  • Hakkında Kısmı; Kendiniz ev ürünleriniz için kurguladığınız en güzel hikayeyi bu bölümde eğlenceli bir şekilde anlatın, hikayelerin sattığını unutmayın 
  • Mağaza Politikaları; Ödeme, satış, iade, değişim, kargo ücretleri ve gümrük gibi önemli konular hakkında mağaza ziyaretçilerinizi bilgilendirerek önemli sorulara cevap verin ve güven sağlayın. 


Etsy’ye Ürün Nasıl Yüklenir?


Etsy hesabınıza giriş yaptıktan sonra en önemli kısım ürünlerinizi doğru bir şekilde yüklemek olacaktır. Ürünlerinizi yüklemeye başlamadan doğru bir şekilde araştırma yapmalı, ürünleriniz için uygun olan anahtar kelimeleri tespit etmeli, hem ürün isimlerinizi hem açıklamalarınızı bu anahtar kelimeler ile desteklemelisiniz. Ayrıca ürünleriniz için kategori analizi yaparak ürünlerinizi en doğru kategoride yüklediğinizden emin olmalısınız ki görüntüleme almaya başlayabilesiniz. 

Bununla birlikte ürünleriniz için çekici ve kaliteli görseller hazırlamayı, video içerikler oluşturmayı da ihmal etmemelisiniz. Etsy’nin üründen beklentilerini karşılamaya özen göstermeli, ürün kurgularınızı doğru bir şekilde yapmalısınız. 

Tüm bu hazırlıklardan sonra Etsy panelinde Sol taraftaki navigasyondan Listing sekmesine tıklayarak ürünlerinizi yüklemeye ve listelemeye başlayabilirsiniz. Ürün yükleme panelinde tüm detayların aktif olduğunu ve ürününüzü beslemeniz gereken birçok işlem adımı olduğunu göreceksiniz. Yapmış olduğunuz detaylı araştırma ile bu adımları en doğru şekilde doldurmaya özen göstermelisiniz.

Burada ürün kategorisinden, ürün açıklamaları ve etiketlere, ödeme yöntemlerinizden ürün varyantlarınıza birçok seçenek ile karşılaşacaksınız, girmiş olduğunuz bu bilgiler ile kullanıcıyı satın almaya ikna etmek ilk etapta tamamen sizin elinizde, özenli bir çalışma ile satışlarınızın kapısını bu noktada aralayabilirsiniz. Çalışmalarınız tamamlandıktan sonra ürünleriniz 0,20 Cent karşılığında 4 ay boyunca listelenecektir.


Detaylı Etsy çalışması, doğru ürün yükleme ve panel yönetiminiz ile alakalı yardıma ihtiyaç duyarsanız, alanında uzman profesyonel ve dinamik ekibimiz ile görüşme sağlayabilir, Etsy’de iş birliği için başvuruda bulunabilirsiniz. Konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz bu numarayı 0850 885 26 34 tuşlayarak bize ulaşabilirsiniz. 


İlgili Yazılar

Dijital dünyada yeni nesil çözüm ortağınız.

Son Blog Yazılarımız

Bizi Takip Edin