Yurt dışına satış yapmanın can alıcı noktalarından bir tanesi ürün kargolama süreçleri ve fiyatlandırma çalışmalarıdır. Özellikle ilk siparişinizi almışsanız, süreç hakkında detaylı bilgi sahibi değilseniz ve kurgulamış olduğunuz bir kargo stratejiniz yok ise bir panik havası yaşayabilir ve süreç hakkında tahminlerde bulunmaya başlayabilirsiniz. Ürün müşteriye ne zaman teslim edilir, süreçte herhangi bir aksaklık yaşanır mı, müşterilerimi nasıl bilgilendirmeliyim gibi çeşitli soruları yanıtlamakta zorlanabilirsiniz. Ancak ilk deneyimleri atlattıktan ve güzel bir strateji kurguladıktan sonra aslında endişe etmenize gerektirecek bir durum olmadığını görecek ve yurt dışı satışlarınızdan keyif alacaksınız. 

 

Etsy Kargo Stratejisi Nasıl Kurgulanır?

 

1. Özenli Paketleme; Öncesinde e-ticaret süreçlerini yönettiğiniz bir mağazanız var ise paketlemenin online ticaretin en önemli işlem adımlarından bir tanesi olduğunu biliyorsunuz demektir. Gönderim sağlayacağınız ürün boyutlarına göre kutularınızı tasarlamanız, ambalaj paketlerinizde markanızın renklerine yer vermeniz kullanıcı algısında yer edinmenizi sağlayacaktır. Ayrıca çevre dostu geri dönüşümde kullanılabilir ambalajlar tercih etmeniz, müşterileriniz tarafından duyarlı bir marka imajı çizmenize yardımcı olacaktır. 

 

 

2. Reklamlar; Paketlerinizin içerisine yerleştireceğiniz, sizi ve markanızı temsil eden teşekkür kartları yerleştirmeniz, müşterileriniz için indirim kuponları ya da küçük hediyeler koymanız müşterileriniz ile aranızdaki etkileşimi arttırmanıza yardımcı olacağı gibi, memnuniyet seviyenizi de yükseltecektir. 

 

 

3. Ücretsiz Kargo; Ücretsiz kargo imkanı sunmak hem yerel hem ulusal ticarette kullanıcılar tarafında tercih sebebi olmanın önemli parametrelerinden bir tanesidir. Etsy ücretsiz kargo imkanı sunan satıcıların ürünlerini ön plana çıkarmakta ve desteklemekte, böylelikle hem satıcılarının hem müşterilerinin memnuniyetini önemsediğini göstermektedir. Ücretsiz kargo imkanı sunacağınız ürünlerde iyi bir fiyatlandırma çalışması yapmalı ve ürün satışından karınızı koruyabiliyor olmalısınız. Böylelikle benzer ürün satışlarını gerçekleştirdiğiniz farklı satıcılar ile rekabette önemli bir fark yaratmış olacaksınız. 

 

4. Ürün Hazırlama Süresi; Etsy ağırlıklı olarak el yapımı ürün satışlarının gerçekleştiği bir platform olduğundan, ürün gönderim sürelerinizi iyi analiz etmeli ve ürün açıklamalarında kullanmış olduğunuz zaman aralığında ürünü kargoya teslim etmiş olmalısınız. Böylelikle kullanıcılarınızın beklentilerini karşılamakta herhangi bir problem yaşamayacaksınız. İhtiyacınız olan bu süreyi nereden ayarlayacağınızı bilmiyorsanız panelden “Processing Time” bölümüne giderek ürün hazırlık sürenizi belirleyebilirsiniz. 

 

5. Tahmini Varış Süresi; Kargo profilinizi oluştururken anlaşmalı olduğunuz kargo ile görüşebilir, tahmini olarak kaç günde teslimat yapabileceklerini öğrenip buraya ortalama bir süre girebilirsiniz. Böylelikle ürünü satın alan kullanıcılarınız ürünün ortalama kaç günde ellerinde olacağını görür, uygun olması halinde sipariş oluşturabilir. Bu kısmı boş bırakmanız halinde müşterileriniz ürünü kaç günde teslim alacaklarını görüntüleyemez ve mağazanıza karşı güvensizlik hissedebilir. 

 

6. Shipping Upgrade Seçeneği; Kargo profilinizi oluştururken bu seçeneği aktif ederek aciliyeti olan siparişleriniz için ekspress kargo hizmeti sunabilir, müşterilerinizin ihtiyacına hızlı bir şekilde karşılık verebilirsiniz. Böylelikle istediği ürüne çok daha hızlı ulaşmak isteyen kullanıcıların beklentilerini karşılayarak müşteri memnuniyetini arttırabilirsiniz. Bu seçeneği aktif etmeniz halinde müşterileriniz bu hizmeti almak için ekstra ücret ödemeyi kabul etmiş olacaklarını ve ödeme yapmaları gerektiğini bilerek sipariş oluşturabilirler. Böylelikle markanız ve mağazanız için kullanıcı memnuniyeti yüksek hizmet sunmaya devam edebilirsiniz.

 

7. Kargo Sigortası; Uluslararası ticaret yaparken ürünlerinizin kargoda kalma sürelerinin uzaması kaçınılmaz. Bu sebeple ürünleriniz kargo aşamasında hasar görmesi kırılması ya da kaybolması gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Süreci en az zararla atlatmak için kargo firmanız ile görüşebilir, sigorta anlaşması sağlayabilirsiniz. 

 

8. Müşteri İletişimi; İyi ve doğru bir iletişim müşteri memnuniyetini arttıran parametrelerden bir tanesidir. Mağazanız ile iletişime geçen ya da mağazanızdan alışveriş yapan kullanıcılar ile aranızda köprü kurmaya yardımcı olur. Müşterilerinize ürün gönderimleriniz hakkında ya da sipariş durumları hakkında sürekli geri bildirimde bulunmak, hizmet kalitenizi arttırabileceği gibi müşterilerinizin sunmuş olduğunuz hizmetten memnun kalmalarına yardımcı olacaktır. Kargo gönderimlerinizde herhangi bir aksaklık yaşamanız durumda müşterinizi bilgilendirerek çözüm önerileri sunabilir, yaşanan aksaklıktan dolayı üzüntünüzü paylaşabilirsiniz. Müşterileriniz ile iletişim kurmaktan çekinmediğiniz politikalar belirlemeli, memnuniyetinizi önemsemelisiniz. 

 

Hem  Etsy’de hem satış yaptığınız pazar yerlerinde başarılı bir kargo stratejisi kurgulamak için adımları eksiklik olmadan uygulamalı, Etsy süreç yönetimleriniz hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçmelisiniz. Kazançlı satışlar dileriz. 

İlgili Yazılar

Dijital dünyada yeni nesil çözüm ortağınız.

Son Blog Yazılarımız

Bizi Takip Edin