Etsy diğer pazaryerleri göz önüne alındığında çalışma prensiplerine ve politikalarına bağlı, politikaları uygulamaya koymakta gecikmeyen, müşteri memnuniyetini ve satışta rekabeti önemseyen, el yapımı ürünlerin yurt dışı pazarında satışı için büyük önem taşıyan panellerden bir tanesi. Etsy satıcılar için bir den fazla mağaza açmaya ve ürünlerini listelemeye izin veriyor, ancak diğer tüm işlemlerde olduğu gibi, birden fazla mağaza açılışı durumunda satıcılarını yakından takip etmeye devam ediyor. Yazımızın devamında Etsy’De ikinci mağaza profili oluşturmak isteyen kullanıcıların dikkat etmesin gereken işlem adımlarından bahsediyor olacağız. 

 

1. Etsy 2. Mağaza Açılışına İzin Veriyor Ancak Aynı Ürünlerin Listelenmesine İzin Vermiyor

Etsy’de 2. mağazanız için ilk mağazanızda listelediğiniz ürünlerden taban tabana farklı ürünler listelemeli, farklı farklı mağazalar açarak aynı ürünlere trafik çekmeye çalışmamalısınız, ki buna platform kurallığı gereği izin vermiyor. Etsy’nin ürün satışında haksız rekabet durumunu önlemek için özenle takip ettiği parametrelerden bir tanesi. Aktif olan mağazaların ön plana çıktığı platformda daha çok görünür olmak için aynı ürüne farklı mağazalar açılışına izin vermeyen Etsy 2. mağaza açılışı durumunda sizinle iletişime geçerek 2. mağazaya olan ihtiyacınızı sorgulayabilir. Ürün gruplarını ayrıştıracağınız mağazalarınız için ürün aktarımı gerçekleştirdiğinizde diğer mağazadan aktardığınız ürünleri kaldırmayı ihmal etmemelisiniz. 

 

2. 2. Mağazanız için Yeni Bir E-posta Adresi Oluşturmalısınız

Etsy için sahip olduğunuz e-posta adresiniz ile 2. mağazanızı oluşturamazsınız, oluşturmak istediğiniz yeni mağazanız için yeni bir e-posta adresi almalı ve yeni mağazanızın sistemini bu e-posta adresi üzerine kurmalısınız. Mağazaların için yapacağınız işlemleri ilgili e-posta adresi üzerinden takip etmeye özen göstermeli, tüm kurulum ve iletişim işlemlerinizi bu posta adresi üzerinden yürütmelisiniz. 

 

3. Yeni Bir Ödeme Hesabı Oluşturmalısınız

Aktif mağazanızda ödeme almak için Shopier hesabı kullanıyorsanız ikinci mağazanız için ödemeleri aynı hesap üzerinden alamayacağınız için yeni bir Shopier hesabı oluşturmanız gerekir. Yeni Shopier hesabınız için de yeni bir e-posta açmanız gerektiğini unutmayın. Ayrıca ödeme yönteminizde tercih ettiğiniz banka hesap numaranızı ve kredi kartınızı tüm mağazalarınız için kullanmanızda herhangi bir problem yoktur. Tek banka hesabı ile tüm mağazalarınız için ödeme gerçekleştirebilirsiniz. 

 

4. Mağazalarınızda Tüm Mağazalarınıza İlişkin Sahiplik Bildirisinde Bulunmalısınız

Şeffaflık ve politik süreçleri özenle takip eden Etsy için sahip olduğunuz tüm mağaza bildirimlerini Senin Hesabın Altındaki Profil resminin bulunduğu Profili Görüntüle kısmına tıklayarak gerçekleştirmeniz gerekir. Açılan pencerede Mağaza Sahibi adı altındaki Profili Düzenle seçeneğinden, Açık profil sütunundaki hakkında kutucuğuna diğer mağazalarınıza ait bilgileri girerek mağaza linklerinizi eklemeniz ve ziyaretçilerinize sahip olduğunuz diğer mağaza bildirimlerinizi yapmanız gerekmektedir. 

Bu işlem adımlarına dikkat ederek şeffaflık politikası gerekliliklerini yerine getirebilir ve ürünleriniz için Etsy’de ikinci mağaza açılışınızı gerçekleştirebilirsiniz. Ancak burada ürünleriniz için ikinci bir mağazaya ihtiyacınız olup olmaması durumunu özenle değerlendirmeniz gerekir. Etsy de arama sonucu ürünlerinizin listelenmesi durumunun hızlanması için mağazada aktif 40 ila 50 adet arası ürün sergilemeniz gerekmektedir, az ürüne sahip olan mağazaların sonuç sayfalarında görüntülenme oranları da düşüktür. 

Her iki mağazanız için de aktif çalışma durumunu değerlendirmeli ve mağazalarınız için trafik ve reklam yönetimi iyi yaparken ürünleriniz için aynı özenle çalışmaya devam etmelisiniz. Etsy mağazalarınız için ürünler mağazanın ana temasına uygun olmalı bu durum doğru trafik akışı sağlamanız ve ürünlerinizi satışa dönüştürmeniz için önemli parametrelerden bir tanesi, ürünleri mağazalarda ayrıştırırken titiz bir çalışma ile bu konuya gerekli özeni göstermelisiniz. 

Mağazanızda bulunan ürünlerin ortak paydada bulunması önemli satış adetlerine sahip mağaza sahipleri tarafından tavsiye edilmektedir. Aynı müşteri kitlesine hitap edecek ürünlerde küçük değişiklikler ile ürünlere yaptığınız yatırımın satışa dönüşmesine yardımcı olabilirsiniz. Etsy mağazanız ya da mağazalarınız hakkında daha fazla bilgi almak, ikinci mağaza açılışını değerlendirmek ve işlemler hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Dijital dünyada yeni nesil çözüm ortağınız.

Son Blog Yazılarımız

Bizi Takip Edin