Bir çok kategoride satış yapılabilen ve her tarza uygun ürünlerin el yapımı formunda satışa sunulduğu, Avrupa’da 32 milyon mobil kullanıcı hacmine sahip bu platformda ait 2021 ve 2022 verileri karşılaştırdığımızda yeni sezonda kategoriler için önemli ipuçları elde etmiş bulunuyoruz. Satışlarınızı arttırmak ve ürün skalanıza yön vermez için sizler için derlediğimiz yazımıza birlikte bakalım. Etsy’nin kullanıcı sayısını ve satış hacmini göz ardı etmemekte ve kullanıcı ihtiyaçlarına yönelik inovatif bir mağaza stratejisi kurgulamakta fayda var. 

 

Bu sezon kullanıcıların bir çoğu yetişkinler, çocuklar ya da evcil hayvanlar içi alışveriş tamamlama işlemlerine devam etti. Sezonal satın alma davranışları analiz edildiğinde kullanıcıların standart eğilimler gösterdiklerini ve aradıkları kreatiflerde büyük değişiklikler olmadığını söyleyebiliriz. Yaşam alanlarındaki renk seçimlerinde ve objelerde değişiklik olmaması ile beraber insanların  bu alanları dinamik tutmak ile alakalı çabaları yadsınamaz. Elde ettiğimiz geçmiş sezon değerlendirmelerini inceleyerek ürünlerinize ve yeni stoklarınıza yön verebilirsiniz. 

 

Eğlenceli Alanlara Odaklanma

Pandemi ile birlikte dünya üzerinde insanlar yaşamlarının büyük çoğunluğunu evde geçirmeye başlaması ile yaşam alanlarına yapılan ufak dokunuşlar bile güzel motivasyon kaynakları olmaya başladı. Özellikle çocuklar için kurulmak istenen eğlenceli alanların birçok ihtiyacı için Etsy üzerinde araştırma yapıldığı ve “çocuklar” ya da “gençler” terimlerini içeren arama hacimlerinin %1,988 oranında bir artış gözlemlendiği ortaya çıktı. 

Hayatı kolaylaştırmak ve yaşamı eğlenceli hale getirmek için birçok farklı konseptte çocuk çadırları, ya da çocuk odası dekor ürünlerine rağbet artış gösterdi. Kullanıcıların bir çoğu bu ihtiyaçları için el yapımı ve kişiselleştirilebilir ürünlerin önemli adresi olan Etsy aramalarına yoğunluk verdi. 

Bu durumu değerlendirecek olursak yaşamda gelişen olaylar ya da yaşamı önemli ölçüde değiştiren parametreler için çevik olabilmeyi ve çabuk adaptasyonu yakalamanın satışlarınızı arttırıcı etkisi kaçınılmaz. Özelleşebileceğiniz niş alanları değerlendirmek önümüzdeki dönemlerde de satışlarınızı arttırmaya fayda sağlayacaktır. 

 

Renk Tercihleri

Satın alma davranışları incelenen kullanıcıların geçtiğimiz sezonda yüksek oranda koyu ve parlak renklere olan yatkınlığı ürünlerde karşılaştığımız yoğun renklerin popülaritesini arttırıyor. Parlak tonların ve canlı renklerin yaşam alanlarını renklendirmesi birçok kullanıcı tarafında cazibesini arttırmıştır. Mobilyalar ya da küçük objelerde tercih edilen canlı renkler aksesuar kullanımlarında ürünleri ön plana çıkarmakta yardımcı olmuştur. 

Yumuşak Geçişler 

Mobilya ve aksesuar seçeneklerinde net geometrik şekil tercihleri yerini biraz daha yumuşak seçimlere bırakıyor. Keskin sivri köşeli ürünlerden, yumuşak eğrili ürünlerin tercihinin arttığını ve alışveriş sepetlerine yansıdığını gözlemliyoruz. Konfor arayan müşterilere kavisli silüetler ve hafif eğimli hatların yumuşak kucaklaşmasını sunun. Müşterileriniz için heykel görünümlü mobilyalar, vazolar ve özgün objeler tasarlayın. 

Etsy’de “dalgalı vazo” içeren aramalarda YY %290 artış

 

Doğal Dokunuşlar

Evde geçirilen zamanın artması ve değişiklik yapma isteği ve sosyal medyanın etkisi ile bir çok kullanıcı yaşam alanlarını yeniden dizayn ederken doğal ve ferah dokunuşlar yapmayı tercih etti. Doğaya dönüş olarak nitelendirdiğimiz ve yeşil bitkilerin yaşam alanlarına katmış olduğu enerji değerlendirilirken, yapay yeşil bitkiler, hasır sepetler ve kurutulmuş çiçeklerin tercihi ve aranma hacmi önemli ölçüde artış gösterdi. 

Etsy’de “rustik sehpa” içeren aramalarda yıllık bazda %346 artış

 

Dinamik ve Duvarda Asılı Olmayan Tablolar

Genellikle çizgisel tercih edilen açık renkli, ya da insan silueti tasarımı ile oluşturulan tablolar sadece duvarlara anlam yüklemek için değil mobilya ve konsolların üzerine gelişigüzel bırakmak için de tercih edilir oldu. Anlam karmaşası yaşayan ya da sadelikle ruha dokunan açık renk bohem tarz tabloların satışlarında artış gözlemlendi 

Etsy’de “mobilya dekoru” içeren aramalarda YY %28 artış

 

Esty mağazanız için yapacağınız çalışmalarda bloğumuzu ziyaret etmeyi ve ayrıntılı bilgi almak bizimle iletişime geçmeyi unutmayın. 

 

İlgili Yazılar

Dijital dünyada yeni nesil çözüm ortağınız.

Son Blog Yazılarımız

Bizi Takip Edin