Etsy 2022 Seo güncellemeleri ile artık ürün açıklama (description) kısmını da tarayacağını belirtmişti. Bu güncelleme ile artık ürün isimde yer verdiğiniz anahtar kelimeler ve listing etiketleri kadar açıklama metinleriniz de ürünlerin listemele sıklığına etki etmeye başlamıştı. Açıklamalarında tarandığı bu güncelleme sonrasında başlıkta yer verdiğiniz anahtar kelimeleri ve etiketleri açıklamada kullanmanız önemini arttırdı. 

Açıklamalarınızda kullandığınız ilk 160 kelime Google’ın meta description açıklaması görevi üstelenecek ve Etsy’e ürünün neye hizmet ettiğini ifade edecek. Bu kısımda anahtar kelimelerinize ve etiketlerinize çok sık yer vermeden keyifli bir anlatım tercih etmeniz ön plana çıkmanıza yardımcı olacaktır. 

İlk 160 karakterlik açıklamanızı oluştururken başlılığı birebir kopyalayıp yapıştırmak ve aynı kelimeleri tekrar etmek doğru bir yöntem olmayacaktır. Bu Seo’nuza ciddi zarar verir. Bu noktada metnin doğal akışını bozmadan ve bir anlam ifade edecek şekilde kurguladığınız açıklamalara ihtiyacınız olacak. Uzmanlar bu durum için “Write for people and optimize for Google” ifadesini kullanmışlardır. Yani “İnsanlar için yaz, Google için Optimize et” .

 

Hiçbir platformun Google’dan bağımsız çalışmadığını düşünürsek, platformların ceza almamak için Google’ın standartlarına uygun hareket ettiklerini unutmamakta fayda var. 

Başlıkta ve açıklamada kullanacağınız etiketleri belirlerken 20 karakterden fazla olmamasına ve uzun kuyruk kullanımdan kaçınmaya özen göstermelisiniz. 20 Karakterden fazla olan etiketlerinizi bölebilirsiniz. Ya da tekil çoğul eklerini göz ardı ederek kelime gruplarınızı kullanabilirsiniz. Arama motorları benzer arama niyetlerini içeren arama sonuçlarında listelenmenize yardımcı olacaktır. Kullanmak istediğiniz etiketler ile alakalı detaylı ve özenli bir çalışma yaparak etiket grubunuza açıklama metninizin en altında yer verebilir ve ilişkili arama seçeneklerinize destek olabilirsiniz. 

Bununla birlikte tek kelimelik etiket kullanmamaya da zen göstermelisiniz. Çünkü kullanımını tercih ettiğiniz kelime birçok şekilde doldurulabilir ve doldurduğu her anlamı ifade edebilir. 

Bahsetmiş olduğumuz isim açıklama ve etiket çalışmaları ile birlikte Etsy’de listelenmenize destek olacak birçok farklı parametre yer almaktadır. Örneğin ürün ya da mağaza yaşı, trafik durumu ve reklam yönetimi gibi. Ancak doğru bir Seo çalışması organik olarak üst sıralarda listelenmenize yardımcı olacaktır. 

Etsy mağazanız ve çalışmalarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

İlgili Yazılar

Dijital dünyada yeni nesil çözüm ortağınız.

Son Blog Yazılarımız

Bizi Takip Edin