Etsy’de satış yapmadan önce detaylı pazar araştırması yapmak pazarlamanızı daha dinamik bir yapıya kavuşturacaktır. Pazar araştırması işletmenizi uzun vadeli hale getirmek için oldukça önemli bir süreçtir. Bahsedeceğimiz analiz araştırmalarını gerçekleştirmeden başlanmış bir satış size kısa vadeli dönüş getirse de uzun vadede satışlarınız ne yazık ki artış göstermeye devam etmeyecek ve düşüşe geçecektir.

 

Etsy satışlarınız için kullandığımız rekabet ve analiz araçlarına geçemeden önce “Bilmeniz Gereken Her Şey” için bizimle iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak isterim. Doğru başlangıç ile kısa zamanda satış dönüşümü elde edebilir ve motivasyonunuzu arttırabilirsiniz. Şimdi ürünleri satışa açmadan önce yaptığımız işlemler ve kullandığımız analiz araçlarını birlikte inceleyelim. 

 

Pazar Araştırması;

 

Benzer ürün satışı yapan satıcıları değerlendiriyor, ürünlerini ve tekliflerini detaylı bir şekilde inceliyoruz. Daha sonra ürünlerinizin kimlere hitap edeceği ile alakalı hedef kitle çalışmaları yapıyor ve bu kitleleri kullandığımız ürün etiketleri(tagler) ile hedefliyoruz. Etsy platformun dışında kitlemize hangi kanallarda ulaşabileceğimizi değerlendiriyor ve diğer paneller için yol haritası çıkarıyoruz. Aynı ürün gamı satışını yapan rakip sayısını ve anahtar kelimelerin aranma hacimlerini analiz ediyor ve ürünlerde nişleşebileceğimiz anahtar kelime çalışması yapıyoruz. 

 

Rakip Analizi;

 

Satılacak ürünü belirledikten sonra ürün ile alakalı anahtar kelime çalışması yapıyor, anahtar kelime çalışmalarımızı hem Etsy panelde hem de kullandığımız diğer araçlarda gerçekleştiriyoruz. Erank, Google Anahtar Kelime Planlayıcı ve Google Trends bu araçlardan sadece bir kaçı. Çıkarılan anahtar kelime raporumuza ilişkin rakiplerin ürün listelemelerini ve satışı gerçekleşen markaları inceliyoruz. İnceleme sonucu;

• Ürünlerde iyileştirebileceğimiz ya da daha iyi olduğumuz tarafları değerlendiriyor ve ürün çalışmalarında vurguluyoruz. 

• Neleri benzer yapmalıyız ve ürünlerin olmazsa olmazı nedir’i değerlendiriyoruz. 

• Kullanıcılara bizim listemizden satın almaları için rakiplerden farklı teklifler hazırlıyoruz. 

Bu çalışmaları periyodik olarak gerçekleştirip ürünlerin USP’lerini (Unique Selling Propositions/Benzersiz Satış Önerilerini) oluşturuyoruz. 

 

Erank;

 

Hem rakip analizi hem SEO odaklı anahtar kelime çalışması sürecinde kullanılır. Etsy ürün listenizi optimize etmek için tasarlanmış bir araçtır. Listelerinizi SEO açısından iyileştirmek için bir dizi parametreye odaklanarak çalışır. eRank, ürün rekabetinizi araştırmayı ve izlemeyi hızlı ve kolay hale getiren araçlara sahip bir yazılımdır. Hem pazar araştırması hem de rakip analizi için kullanımını tercih ettiğimiz araçlardan bir tanesidir. 

 

Google Anahtar Kelime Planlayıcı;

 

Hedef kitlenizin ürünleri Google’da ne şekilde aradığına ilişkin çalışma gerçekleştirilir. Belirlenen kelime girişleri yapıldıktan sonra kelimelere ilişkin varyasyonlar, aranma hacimleri ve aylık ve yıllık değişiklik oranları değerlendirilir. Kullanıcıların arama niyetleri de göz önünde bulundurularak ürünler için isim ve etiket çalışmaları gerçekleştirilir. 

 

Google Trend;

 

Ürünlerin Amerika, İngiltere ve Avrupa’daki trend artışları takip edilir. Satış stratejisi belirleme süreçlerinde kullanılır. Anahtar kelime araması yaptığınız kategoride hangi anahtar kelimelerin ön planda olduğu ve hangi konumlarda aranma hacimlerinin daha yüksek olduğu bilgisi çıkarılarak hem ürün çalışmalarında hem de reklam pazarlama çalışmalarında elde edilen veriler kullanılır. 

 

Esty Satışlarınız ve tüm süreçlerini için bizimle iletişime geçebilir ve Profesyonel ekibimizden destek alabilirsiniz. 

 

İlgili Yazılar

Dijital dünyada yeni nesil çözüm ortağınız.

Son Blog Yazılarımız

Bizi Takip Edin