Diğer tüm online satış platformlarında olduğu gibi Etsy için de satışları, mağaza görünürlüğünü ve ziyaretçileri arttırmak odaklı reklam vermek mümkün. Reklam bütün işletmeler için farklı stratejilerden oluşan kurgular bütünüdür. Etsy’de etikili reklamlar vermek için yazımızı okumaya devam edin. 

 

Reklam, ticari amaçlarla oluşturmuş, rekabette fark yaratmaya yardımcı olan tüm işletmelerin başvurduğu önemli stratejilerden bir tanesidir. Reklamdan elde ettiğiniz geliri artırmaya odaklı bir çalışma ile yapmış olduğunuz reklam yatırımının dönüşünü fazlasıyla alabilir ve satışlarınıza odaklanabilirsiniz. 

 

Etsy sadece el yapımı ürünlerin satış platformu gibi görünse de, işine yatırım yapan ve güzel geri dönüşler alan firmaların kurumsallığa adım atma çalışmalarına ortak oluyor. Bununla birlikte son zamanlarda Etsy platformuna olan ilginin artması ile birlikte aktif satıcı sayıları artmış, böylelikle rekabet ortamı çoğalmıştır. Böyle bir ortamda rekabet etmek isteyen her satıcının reklam stratejilerine göstermiş olduğu özenin artması gerekmektedir.

 

Etsy ve Etsy Offsite Reklamları;

 

Etsy’nin 2020 yılında duyurduğu Offsite Reklamları hala kafa karıştırmaya devam ediyor. Diğer platformlardan farklı olarak Etsy Offsite Reklamları ile satıcılar site dışı reklam kurguları yapma imkanı buldu. Etsy reklamlarından tamamen farklı bir çalışma mantığına sahip olan Offsite reklamları ile Etsy’de satışı yapılan ürünler internetin en popüler ve en çok kullanıcıya sahip platformlarında gösteriliyor ve reklamı gösterilen ürünleri satan mağazalardan hiçbir gösterim veya tıklama ücreti talep edilmiyor.

 

Bunun yerine yalnızca Offsite reklamlarına tıklayarak gelinirse ve ürün satılırsa Etsy ekstra komisyon talep ediyor. Dolayısıyla aşağıdaki platformlarda ürünleri reklam olarak gösterilen mağazalar yalnızca satış gerçekleşirse ücret ödüyor, reklam maliyeti olmayan bu kurgu Etsy mağaza sahiplerinin hoşuna gitse de, ürün satışından, reklam için ödedikleri %15 komisyon eleştiriliyor. 

 

Etsy Offsite Reklamları Nasıl Açılır?

 

1- Etsy Sol Panel altındaki Setting kısmına tıklayın,

2- Açılan menüden Offiste Ads’e tıklayın 

3- Açılan pencereden Offsite reklamlarınızın aktif ya da aktif olmama durumunu yönetebileceğiniz gibi, See Offsite Ads Stats butonuna taklayarak site dışı reklam istatistiklerinizi inceleyebilirsiniz. 

 

Peki Etsy Reklamları Nasıl Çalışır?

 

Diğer tüm platformlarda olduğu gibi Etsy reklamları da Tıklama Başı Maliyet esasına göre çalışır. Tek dezavantajı, ürünleriniz için manuel olarak TBM belirleyemiyor olmanızdır. Buna göre reklam verilen ürünler arama sonuçlarında ve farklı reklam alanlarında gösterim alır ve ürünler tıklama aldığında reklam veren mağaza için TBM ücreti yansıtılır. Esty reklamlarını yayınlamaya başlamanız için tek yapmanız gereken ürünlerinizi seçmek ve reklamlarınız için günlük maksimum bütçe miktarınızı belirlemek olacaktır. 

 

Etsy Reklam Kampanyası Nasıl Yönetilir?

 

Etsy reklamlarınızdan almış olduğunuz dönüşümler ürünler için yapmış olduğunuz SEO(Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmanız ile doğru orantılıdır. Ürünleriniz yüklerken ne kadar kaliteli ve detaylı bir çalışma yapmışsanız ürün reklamlarınızdan aldığınız verim o kadar artacaktır. Ürün yüklerken nelere dikkat etmeniz gerektiğine kısaca bakmak gerekirse;

1- SEO(Arama Motoru Optimizasyonu)

2- Ürünü tanımlayan ve kullanıcıların hangi aramalarında çıkmak istediğinize yön veren başlık

3- Sunmuş olduğunuz ürün ile hangi ihtiyaçlarına çözüm ürettiğinizi ve ürününüzü detayları ile tanımlayan açıklama metni 

4- Kaliteli ve detaylı görsel ve video içerikler 

Tüm bu çalışmaları özenli bir şekilde yaptıktan sonra hem organik aramalarda, hem reklamlarda ürün görünürlüğünüzü arttırabilir, böylelikle gösterimleri satışa dönüştürebilirsiniz. 

 

Etsy panel yönetiminiz için daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz bloğumuzu takip etmeyi unutmayın. Etsy için profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyarsanız bizimle bu numaradan 0850 885 2634 iletişime geçebilir, dilerseniz tüm detayları görüşmek için bizi ofisimizde ziyaret edebilir

İlgili Yazılar