Etsy mağazanızı başarı ile açtınız, el yapımı ürünlerinizi büyük özen göstererek yüklediniz, satışa dönüşmesini mi bekliyorsunuz? Tam da bu noktada Etsy panelinin sunmuş olduğu analiz raporlarını okumak ve anlamak mağazanız için önemli adımlardan bir tanesi olacaktır. Tüm hazırlık aşamasını (Görsel İçerik, Seo(İsim, Açıklama, Anahtar Kelimeler), Reklam ve Kampanya Yönetimi) özenle tamamladığınız mağazanızda neyi eksik yaptığınızı düşünmek yerine Etsy raporlarını okumayı, değerlendirmeyi ve uygulamayı işleme koymalısınız. Raporları incelediğinizde karşılaşacağınız terimlere yabancılık çekmemeniz için yazımızın devamında yer veriyor olacağız. 

 

Raporlar sayfasını analiz ederek, ürünlerinizin hangi arama terimlerinde görüntülendiğini, görüntülemelerin kaç tanesinin ziyarete ve satışa dönüştüğünü görebilirsiniz. Arama terimleri sonrası görüntüleme alan ancak tıklamaya dönüşmeyen ürünleriniz için hangi aşamada hata yaptığınızı, görsel, ya da fiyatlandırma gibi, analiz ederek ürünlerinizi güncellemeniz, görüntülemelerin tıklama ve ziyarete dönüşmesinde etkin rol oynayacaktır. Aynı zamanda satışlarınızı arttırmak için oluşturduğunuz reklamların raporlarını düzenli olarak incelemeli ve verim alamadığınız ürünler için maliyete katlanmaktan kaçınmalısınız. Her durumda önem arz eden raporlama terimlerine birlikte bakalım;

 

Etsy Raporlama Ekranı; Kavramlar ve Anlamları:

 

Impressions: Arama terimleri sonrası ürünlerinizin kaç defa görüntülenme aldığını ifade eder.

Position: Arama sonuçlarında gösterilen ürünlerinizin ortalama konumunu ifade eder

Visits: Mağazanızı veya ürünlerinizi ziyaret eden kişilerin toplam sayılarını ifade eder.

Conversion Rate: Ziyaretlerinizin satışa dönüşme oranını yani satışla sonuçlanan ürün ziyaretlerinizin yüzdelik oranını ifade eder.

Orders: Mağazanızdan verilen siparişlerin sayısını ifade eder, satılan ürün sayısını değil, oluşturulan sipariş sayısını

Revenue: Kargo maliyeti ve vergilendirme hariç üründen elde ettiğiniz kazancı gösterir. 

Listings: Ürünlerinizi listediğiniz listenizin arama sonuçlarında kaç defa gösterildiğini ifade eder.

 

Reklam Raporlarınızda görebileceğiniz yukarıda bahsi geçen terimlerden farklı 3 adet raporlama terimi bulunmaktadır;

 

Clicks: Ürünlerinizin görüntüleme sonucu aldığı tıklama sayısını ifade eder.

Clisks Rate: Görüntülemelerin kaç tanesinin tıklamaya dönüştüğü oranını ifade eder.

Buget Spend: Ürün reklamı için katlandığınız maliyeti ifade eder.

Roas: Reklam harcamalarınızdan elde ettiğiniz geliri ifade eder 

 

Etsy Trafik Kaynakları;

 

Marketing(pazarlama) sekmesi altında görebileceğiniz;

 

Search Analytics: Esty üzerinde arama yaparak ürünlerinizi bulan kişilerin hangi arama terimi ile ürünlerinize ulaştıklarını ve olay örgüsünde gerçekleştirdiği aksiyonları gösterir, aksiyonlar arasında etsy raporlama terimlerini inceleyebilir ve değerlendirebilirsiniz. 

Etsy Ads: Etsy’de yapılan aramaların sonuçlarında gösterilen ürün reklamlarının istatistiğini gösterir. Ancak bu raporlara Etsy mobil uygulaması ve Offsite reklam sonuçları dahil değildir. 

Sales And Discount: Oluşturmuş olduğunuz satış arttırıcı strateji(kuponlar ve indirimler) sonuçlarını gösterir.

Social Media: Soyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlar sonucu gelen ziyaretçileri gösterir. Paylaşımlara sadece siz değil, müşterilerinizin yapmış olduğu paylaşımlar ve offsite reklamlarda dahildir.

Custom Web Adres: Kişisel web sitenizden gelen ziyaretleri gösterir. 

 

Sol Panel Stats sekmesi altında görebileceğiniz;

 

Etsy App & Order Pages: Etsy mobil uygulamasından, editörün seçimi sayfalarından ya da Etsy Forum gibi Etsy’nin diğer sayfalarından gelen ziyaretçileri ifade eder.

Etsy Marketing & Seo: Site dışı reklamlarınız ve yapmış olduğunuz SEO çalışmaları sayesinde Google gibi arama motorlarından aldığınız ziyaretleri gösterir.

Advertising: Etsy arama sonuçlarında ve Google reklamları ile gelen ziyaretçileri gösterir. 

Direct & Other Traffic: Doğrudan mağaza URL adresiniz ile gelen trafiği gösterir. 

Etsy mağazanıza ve ürünlerinize yapılan ziyaretleri diğer metrikleri de göz önünde bulundurarak belirli periyotlarda incelemekte fayda var. Böylelikle ürünleriniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilir ve satışa dönüştürme yolunuzu açabilirsiniz. Etsy mağaza yönetimi ve raporlar hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

İlgili Yazılar

Dijital dünyada yeni nesil çözüm ortağınız.

Son Blog Yazılarımız

Bizi Takip Edin