İlk mağaza açılışınızda trafik çekmek genellikle zor bir durum değildir, çekmiş olduğunuz trafiği satışa dönüştürmek çok daha büyük bir önem arz etmektedir. İlgili hedef kitleye ulaştığınızı varsaydığımız durumlar için mağazaya çektiğiniz trafiği nasıl satışa dönüştürebileceğiniz ile alakalı ipuçlarına bu yazımızda yer veriyor olacağız. Bir müşterinin satın alma kararını etkileyen birçok faktör vardır. Psikolojik durumlar söz konusu olduğu gibi satış süreci, kullanıcı deneyiminden marka ve ürün hikayenize kadar bir çok maddesi bulunan detaylı işlemler bütününden oluşmaktadır. Bazen size gereksiz gelen küçük ayrıntılar, ya da göz ardı edilebilir olarak nitelendiğiniz detaylar müşterinizin satın alma kararını etkileyen önemli maddeler haline dönüşmektedir. Şimdi kendinizi mağazanız için soyutlayın ve uzaktan sadece bir alışveriş kullanıcısı olarak mağazanızı ziyaret edin ve kendinize şu soruları sormaktan çekinmeyin:

 

  • Mağaza kategorileriniz ilgili ürün gruplarından oluşuyor mu?
  • Mağazanız ve ürünleriniz görsel olarak profesyonel görünüyor mu?
  • Mağaza bannerınızda uygun bir harekete geçirici mesaj mevcut mu?
  • Ürün içerikleriniz görsel açıları ve video içerik olarak beklentiyi karşılıyor mu, ürün detaylarınıza yeterince yer veriliyor mu?
  • Alışveriş için gelen ziyaretçiler sepetlerine ürün ekliyor mu?
  • Fiyat teklifleriniz ve kargo ücretlendirme stratejiniz segmentinizde rekabet eder durumda mı?
  • Ziyaretçiler için yeniden pazarlama teknikleri kullanılıyor mu?
  • Satış gerçekleştirmeye engel olan herhangi bir durum söz konusu mu? 

 

Tüm bu maddelerde yer alan soruları dürüstçe cevapladığınızdan emin olun ve aksiyon almakta geç kalmayın. Ürün çeşitliliği olan bir mağazaya sahipseniz ürünlerinizi doğru gruplandırdığınızdan ve kategori ağacınızda ilgili çalışmayı yaptığınızdan emin olmalısınız, böylelikle mağazanızı ziyaret eden kullanıcıların aradıkları benzer ürünleri mağazanızda kolaylıkla bulmalarına yardımcı olmuş olursunuz.

Kaliteli görsel ve video içerikler ilk izlenim oluşturduğu için hedef kitlenizin üründe kalmasını ve ürünü incelemesini sağlamakta zorlanmadan onlara sunum yapma fırsatını kaçırmazsınız. Tüm detaylarına yer verdiğiniz görsel içerikleriniz sayesinde kullanıcıların üründen beklentilerini karşılayabilir, kaliteli içerikler sayesinde ürünlerinizle bağ kurmalarını sağlayabilirsiniz. 

Mağaza bannerınızda sunmuş olduğunuz fırsatlara yer vererek kullanıcılar için harekete geçirici mesajlar yayımlayabilir, satın almaya yaklaştırabilirsiniz. Ücretsiz Kargo ya da sepette indirim gibi kurguları ilk girişte banner ile kullanarak cazibeyi arttırabilirsiniz. 

Sepete ürün ekleyip satın alma gerçekleştirmeyen ve sepeti terk eden kullanıcılara mail yolu ile ulaşıp sepete attıkları ürünler için fırsat indirimi tanımladığınızı bildirerek satın almaya yaklaştırabilirsiniz. Aynı mail pazarlamayı ürünlerinizi favori listesine ekleyen kullanıcılar için yapabileceğiniz gibi mağazanızdan alışveriş yapan kullanıcılara teşekkürler kuponu ile onları ikinci alışverişe yönlendirebilirsiniz. 

Ürün grubunuz için panelde araştırma yaparak benzer ürünleri çok satan mağazaların fiyat stratejilerini inceleyebilir, ürünleriniz için rekabetçi fiyatlandırma çalışmaları yaparak müşterilerinize avantajlı teklifler sunabilirsiniz. 

Etsy mağazanız için profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyuyorsanız bizimle iletişime geçmeyi unutmayın. 

 

İlgili Yazılar