Etsy’de satış sonrası tüm süreçlerde özenle çalışılması gereken en önemli başlık teslimattır. Bunun için Kargo Profili (Shipping Profile) oluşturmak gerekir. Esty için kargo profili esnek bir yapıdadır ve ürünlere göre değişiklik göstermelidir. Ürünlere özel teslimat fiyatlandırmaları ile oluşturulacak kargo profili ürün özelinde hazırlanmalıdır. Hazırlamış olduğunuz kargo profilinde sonradan değişiklik yapabilirsiniz. 

 

Etsy Kargo Profili;

 

Bir Etsy kargo stratejisi oluşturmak düşündüğünüzden biraz daha karmaşık olabilir. Taşıyıcı şirketler, fiyatlandırmalar ve ürünü sizden teslim alıp müşteriye teslim edilmesine kadar düşünülmesi gereken birçok detay vardır, bu aşamada seçeneklerinizi iyi bilmeniz ve doğru tercihler yapmanız gerekmektedir. Kargo profili oluştururken aşağıdaki adımlara dikkat etmenizi tavsiye ederiz;

 • Mağazanız, ürünleriniz ve müşterileriniz açısından hangi kargolama yönteminin daha iyi olacağına karar verin,
 • Ürünlerinizi kargolayacağınız ambalaj ve paketlerinize özen gösterin,
 • Etsy mağazanız için bir kargo politikası belirlediğinizden emin olun,
 • Teslimat sürelerinizi ürünlerinize ve farklı dönemsel yığılmalara göre planlayın, 
 • Mağazanız için bir Kargo Profili oluşturarak avantajlardan faydalanın,

 

Peki Etsy’de Kargo Profili Oluşturmanın Avantajları Nelerdir?

 

 • Kargo profili sayesinde yapmış olduğunuz güncellemeler tüm ürün listeniz için geçerli olur,
 • Benzer ürünler için benzer kargo maliyetleri otomatik olarak güncellenir, 
 • Gönderi profilinizde yaptığınız tüm güncellemeler ürün listesi için geçerli olur,

 

Etsy’de Kargo Profili Nasıl Oluşturulur?

 

 1. Sol Panelden Shop Manager Sekmesine tıklayın,
 2. Sol taraftan Settings seçeneğini tıklayın,
 3. Açılan pencerede Shipping Setting seçeneğine tıklayın
 4. Açılan pencerede Shipping Profiles seçeneğine tıklayaın
 5. Son olarak Add a Sipping Profile butonuna tıklayın, böylelikle artık Etsy için bir kargo profiline sahipsiniz. 

 

Oluşturmuş olduğunuz bu Shipping Profile ile tüm bilgilerinizde toplu güncelleme yapabilir, gönderi sürelerinizde kargo profiliniz sayesinde zaman tasarrufu sağlayabilir, ürün teslimat sürelerinizi kısaltabilirsiniz. Böylelikle zamanında ve hızlı teslimat avantajı sunmuş olduğunuz müşterilerinizden olumlu değerlendirmeler alabilir, olumlu kullanıcı değerlendirmeleri sayesinde müşterileriniz ile aranızda bağ kurabilirsiniz. Kargo profiliniz ve fiyatlandırma çalışmalarımız için küçük bir püf nokta sunduğumuz yazımızı okumaya devam edin.

 

Etsy’de Rekabetçi Kargo Fiyatları Belirlemenin Avantajları 

 

Ürünleriniz için kargo fiyatı belirlerken, kargo ücretlerinde de diğer satıcılar ile rekabet ettiğinizi unutmamanız gerekiyor. Etsy’de kullanıcılar ücretsiz kargo avantajı sunan mağazaları %20 oranında çok daha fazla tercih ediyor, bu sayede satıcı mağaza için Etsy panelden de destek alma şansını yakalıyor.

 

Ürünlerinde ücretsiz kargo avantajı sunan mağazaları platform; diğer satıcı ürünlerine göre farklı parametreleri de değerlendirerek ön plana çıkarmak konusunda destekliyor, böylelikle satıcının ürün görünürlük oranlarına artış gözlemlenirken, ziyaretlerin satışa dönüşme oranı da yükseliyor. Kurgulamış olduğunuz stratejilerin işe yarayıp yaramadığını test edebilmek için aynı ürünleri, ücretsiz kargo fırsatıyla daha yüksek fiyattan sunarken, alıcı ödemeli kargonuz için daha düşük fiyat belirleyebilir, böylelikle kitlenizin eğilimini test edebilirsiniz. Elde etmiş olduğunuz veriler ışığında satışlarınıza katkı sağlayacak yöntem ile fiyatlandırma çalışmalarınıza devam edebilirsiniz. 

 

Ücretsiz kargo çalışması yapmak istediğiniz ürünlerde iyi bir fiyat çalışması yaparak bu özelliği ürünlerinize dahil edebileceğiniz gibi, yukarıda bahsetmiş olduğumuz yöntem ile satış stratejinizi test edebilirsiniz. Ürünleriniz için fiyat çalışması yaparken Mipos Digital ekibinden destek alabilir, sizin için uygun stratejiler ile satış kampanyanızı kurgulayabilirsiniz. 

 

Etsy ve online satış platformları hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle bu numaradan 0850 885 2634 iletişime geçebilir, dilerseniz bizi ofisimizde ziyaret edebilirsiniz. 

 

İlgili Yazılar

Dijital dünyada yeni nesil çözüm ortağınız.

Son Blog Yazılarımız

Bizi Takip Edin