Holiday Season (Kasım-Ocak ayları arası), Etsy de dahil olmak üzere yerelde ve global’de tüm e-pazaryeri platformları için alışveriş grafiklerinin artış gösterdiği dönemlerden bir tanesidir. Avrupa’da hediyeleşmenin bir gelenek haline geldiği bu dönemde mağaznızın ve ürünlerinizin görünürlüğü, trafik sıklığınızın artışı için çalışma yaptığınızı umuyoruz. Böylelikle daha sık ziyaret aldığınız ürünlerinizin satışa dönüşme olasılığı artacaktır. Alınan ziyaretler ve satışa dönüşen oturumlar kargo işlemlerinizin de sıklaşacağını ve süreci başarılı şekilde tamamlamanız gerektiği habercisidir. Özel bir dönemde sevdiklerini mutlu etmek ve hatırlanmak isteyen herkesin hediye arayışına gireceğini varsaydığımızda mağazanıza ya da ürünlerinize ziyaret gerçekleştirecek bu kullanıcılar; ürünü hazırlama süreniz (processing time), kargolama süreniz, kargonuzun tahmini varış süresi gibi bilgilere her zamankinden daha çok dikkat edecek ve teslim alma sürelerini özenle hesaplayacaklardır. Bu dönemde gönderim sürelerinizi ayarlayabilmeniz için bu yazımızda bazı ipuçlarına yer veriyor olacağız.

Baştan sona sıkı bir planlama ile hem alışveriş yoğunluğu yaşayacağınız bu dönemde karışıklığa sebep olmadan, hem de alışveriş gerçekleştiren kulanıcılarınızın deneyimine odaklanarak başarılı satışlar gerçekleştirmek için;  

 

1. Çalışma Yaptığınız Kargo Şirketlerinin Planlamasını Gözden Geçirin 

Kasım ve Ocak aylarının yılın en yoğun alışveriş dönemi olduğundan bahsetmiştik. Bu nedenle kargo şirketleri de çalışma planlarını güncelleyebilir, yoğunluk ve ekstra önemli bu dönem için çalışma sıklığında değişiklik yapabilir. Eğer Navlungo kullanıcısı iseniz panellerinizden bu tip durumları görüntüleyebilirsiniz. Kış aylarına denk gelen bu sezonda olumsuz hava şartlarından dolayı siz istemeseniz de paketlerinizin teslimatında aksaklık yaşayabilirsiniz. Bu aksaklıkları en aza indirmek için çalıştığınız kargo şirketlerinin planlamasına göre üretim sıklığınızı ve paketlerinizin teslim edilme sürelerini optimize etmeli ve müşterilerinizi bu konu hakkında bilgilendirmelisiniz. 

Ayrıca her şeyi özenle planladığınız bu dönemde kargo fiyatlarınız ya da ürün fiyatlandırma stratejilerinizde avantajlı teklifler sunmayı ihmal etmemeli ve avantajlı teklifler hazırlayabilmelisiniz. 

2. Ürünlerinizin Hazırlanma Sürelerini Planlayın ve Verimliliğinizi Arttırın

Yoğunluk yaşayacağınız bu dönemde ürünleriniz için hazırlık ve paketleme sürelerini göz önünde bulundurarak bir planlama çıkarın, gönderileriniz için endişeyi en aza indirin. Son dakika kullanıcılarını unutmayın, özel günlerde son dakikada satın alma gerçekleştiren bir kullanıcı mevcut, bu kullanıcılar için aynı gün teslimat ya da 1 gün içerisinde kargoya teslim edebileceğiniz ürün grupları hazırlayarak kullanıcılarınızın ihtiyaçlarına karşılık verirken karlılığınızı arttırmayı göz önünde bulundurun. Mağazanız ve ürünleriniz için gerekli tüm çalışmayı sezon öncesinde tamamlamaya özen gösterin. Satın alma gerçekleştiren müşterilerin teslimat sürelerini ekstra önemsediğini unutmayın. 

 

3. Müşterilerinizle İletişimde Kalın 

Aceleci davranan, heyecanlanan ve son dakika sipariş oluşturan kullanıcılarınızın birçok konuda desteğe ihtiyaç duyacağı bu yoğun dönemde kullanıcılarınızı bekletmeden ve endişeye sebep olmadan mesajlarını yanıtlamayı ihmal etmeyin. Özenle hazırlanılan ya da son dakikada oluşturulan tüm siparişlerin müşterileriniz için özel siparişler olduğunu unutmayın ve onlara beklediği özeni gösterin. Kargo gönderim süreleriniz ve çalıştığınız kargo şirketlerinin teslimat süreleri ile alakalı bilgileri müşterileriniz ile paylaşın. 

Memnuniyeti arttırmak ve yeniden ziyarete teşvik etmek için teşekkür kartları ve indirim kuponları tanımlayın. Böylelikle memnuniyetini önemsediğiniz ve süreçte yalnız bırakmadığınız müşterilerinizden geri bildirimler alarak iş süreçlerinizi iyileştirin. 

 

Etsy sezonları ve satış arttırıcı stratejiler, kargo gönderimleri ve ödemeleriniz ile alakalı bir çok konuda bilgi almak için bizime iletişime geçmeyi unutmayın. 

 

İlgili Yazılar

Dijital dünyada yeni nesil çözüm ortağınız.

Son Blog Yazılarımız

Bizi Takip Edin