Affiliate Marketing

 

Dijital Pazarlama kanalları ve satış stratejilerinizi kullanarak geliştirebileceğiniz, günümüz teknoloji avantajları sayesinde tercih sebebi yüksek satış yöntemlerinden bir tanesidir.   Satış ve Pazarlama Ortaklığı olarak bilinen “affiliate marketing” internetten para kazanmak isteyen ancak yüklü miktarda yatırımı bulunmayan bir çok kullanıcı tarafından özellikle son dönemlerde sıklıkla tercih edilmektedir. Satış ortaklığına katılmak isteyen kişiler, ürünlerin depoloma, paketleme ve gönderim maliyetlerine katlanmadan çeşitli sitelerden banner ve linkler aracılığı ile satış ortaklığı aldığı sitenin referans linkini kullanarak yeni hedef kitlelere ulaşıp, bu hedef kitleler ve pazarlama stratejileri üzerinden para kazanmaktadır. 

 

Affiliate Marketing Türkçe karşılığı ile tam olarak; başka satıcıların ürün, paketleme ve gönderim süreçlerini kullanırken sunmuş olduğu pazarlama stratejileri ve ikna kabiliyeti ile satışa dönüştürmüş olduğu ürünlerden gelir elde etmektir.

 

Satış ortağı olduğunuz firmanın ürünlerini satmak için kendinize bir blog kurabilir, bu iş için özel bir web tasarım yaptırabilir, ya da takipçi sayısı yüksek sosyal medya hesaplarınızdan faydalanabilrsiniz. Ürün linklerini paylaşarak satışa dönüştürdüğünüz her üründeki kardan anlaşmaya bağlı olarak yüzdelik payınızı alabilir ve başka hiçbir sürece dahil olmadan internet üzerinden kazanç sağlayabilirsiniz.

 

Etsy ile Affiliate Marketing

 

Etsy’nin e-ihracat yapabileceğiniz diğer pazar yerlerine nazaran ülkemize sunmuş olduğu kolaylıklar platformun cazibesini her geçen gün arttırmaya devam ediyor. Etsy’nin Türkiye’den satış yapan kullanıcılarına sunmuş olduğu en önemli kolaylık ise Etsy Payments’a Türkiye’yi dahil ederek kullanıcılar için aracı kuruluşları ortadan kaldırıp ödemeleri hızlı ve kolay bir şekilde yapabiliyor olması oldu. Böylelikle kullanıcılar yurt dışında şirket açmalarına gerek kalmadan ya da aracı kuruluşlara başvurmadan satış gelirlerini hesaplarına yansıtabilir duruma geldi. 

 

Üretmenize Gerek Kalmayan Etsy Affiliate Program 

 

Satış ortaklığı hizmeti sunan her pazaryerinde aşağı yukarı aynı süreçler işlemek ile birlikte Etsy için Affilate Programa başvuru şartları aşağıdaki gibidir;

1- En az 18 yaşında olmak 

2- URL adresine sahip bir web sitesine sahip olmak 

3- Etsy platformunun belirlemiş olduğu türlerde ve sayıda web adresinizde içeriğe sahip olmak

4- Sahibi veya çalışanı olduğunuz Etsy mağazalarını bildirmek, programa başladıktan sonra bu mağazalar ile ilişkiniz olursa bunu Etsy’e bildireceğinizi taahhüt etmek 

 

Etsy’nin hangi web sitelerine onay vereceği tam olarak bilinmemekle birlikte, hangi sitelere oany vermeyeceğini açıkça belirtiyor. Etsy Affiliate Programı için Onaylanmayan Web Siteler;

• Kupon siteleri,

• Fiyat kıyaslama siteleri,

• Kullanıcıların bilgisayarında gizle pencere açan web siteleri

• Dropshipping siteleri

• 10.000 Takipçi sınırını aşmamış sosyal medya hesapları 

 

Etsy Affiliate Marketing Nasıl Yapılır?

 

Programa katılımız onaylandıktan sonra tek yapmanız gereken satışını gerçekleştireceğiniz ürünlerin hedef kitlesini analiz etmek ve bu hedef kitleye hangi kanallar aracılığı ile ulaşabiliyor olduğunuzu test etmek olacaktır. Yazımızın her aşamasında bahsettiğimiz gibi Affiliate programları var olan ürünü pazarlamak ve  bu pazarlama stratejilerinden gelir elde etmek üzerine kuruludur. 

 

Pazarlama; genellikle çok kanallı bir stratejiye ihtiyaç duyar, algı ve yoksunluk hissi yaratmak üzerine kurulur. Ürünler için özendirme çalışmaları hazırlayabiliyor olmak kullanıcının satın alma davranışlarını etkileyen önemli stratejilerden bir tanesidir. Belirlediğiniz ürünler için pazarlama çalışmalarına başlamadan ilk yapmanız gereken ürünü iyi analiz ediyor olmaktır, sonrasında ürüne ihtiyacı olan hedef kitleyi tespit etmek ve doğru reklam kampanyaları ile doğru kanallar aracılığı sayesinde hedef kitlenizin karşısına çıkmaktır. 

 

Örneğin ev dekor ürünlerinin satışına ortak olmak istiyorsanız mutlaka bulunmanız gereken ilk platform Pinterest olacaktır. Bu platform sayesinde ev dekor ürünlerine meraklı kitle ile burada buluşup, doğru reklam ve kampanya stratejileri ile satışlara odaklanabilirsiniz.

 

Program hakkında daha fazla bilgi almak ve pazarlama stratejilerinizi belirlemek için profesyonel ekibimizden destek alabilir, dilersiniz danışmanlık hizmetimize başvurabilirsiniz. Güncel kanallar ve platform yönetimleri hakkında bilgi sahibi olabilmek için haftalık bloglarımızı miposdigital.com/blog takip etmeyi unutmayın, Başarı dolu satışlar!

 
 

İlgili Yazılar

Dijital dünyada yeni nesil çözüm ortağınız.

Son Blog Yazılarımız

Bizi Takip Edin