Etsy diğer tüm arama motorları gibi arama çubuğunda aranan anahtar kelimelerden çıkacak sonuçlarda ürünlerinizde kullandığınız alakalı anahtar kelimelere bağlı olarak ürünleriniz rama sonuç sayfasında listelenecektir. Bu sonuçlarda ilk sıralarda sattığınız ürünlerin çıkması ETSY Seo’ yu ne kadar etkili ve güçlü kullandığınız ile alakalıdır. Arama sonuçlarında organik olarak üst sıralarda yer almak için ürünlerinizde detaylı isim, açıklama ve etiket çalışması yapmalı ve kullanıdığınız anahtar kelimeler üzerinden ürünlerinize trafik çekmelisiniz. Etsy’de ürünlerinizi öne çıkarmanın bir diğer yolu da ETSY Ads’ te site içi reklam modelini kullanmak ve üst sıralarda listelenmek için ücret ödemeyi kabul etmektir.

Reklamlara başlamadan, öncelikle Etsy’ de sattığınız her liste bir skor puanına sahiptir. Her oluşturduğunuz yeni liste baz skor üzerinden puanlanır. Bu skorlar bazı sebeplere bağlı olarak artar ya da azalır; Gösterim/Tıklama Oranı, Tıklama Oranı/Satışa Dönüşme, Favori, Yorum, Değerlendirme ve Ürün Satış Getirisi gibi parametrelere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Tüm bu etkenlerle birlikte ücretli olarak ürünlerinizi üs sıralarda listelemek isterseniz aşağıdaki başlıkları inceleyebilir ve hemen bir Etsy Reklam Kampanyası başlatabilirsiniz.

Etsy’de Reklam Nasıl Verilir?

Etsy Mağaza Yöneticisi (Shop Manager) panelinize gidin. Sol Taraftan Pazarlama (Marketing) sekmesine tıklayın, buradan Reklam (Etsy Ads) seçeneğine gidin. Günlük Etsy reklam bütçesini tıklayın. Bu reklamını yapmak istediğiniz ve seçtiğiniz ürünlerin toplamdaki günlük harcamasını istediğiniz bütçeyi ifade eder. Ve siz reklamı sonlandırmadığınız sürece reklamınız günlük belirlediğiniz bütçeyle ortalama bir harcama gerçekleştirerek devam eder. Verebileceğiniz minimum bütçe 1$’dır, maksimum bütçe ise her satıcı ve ürün grubu için tercihe bağlı farklılık göstermekle birlikte genelde yeni açılan mağazalar için 25$’ dır. Bu bütçeyi ayarladıktan sonra istediğiniz zaman günlük reklam bütçenizi değiştirebilirsiniz.

Şimdi Reklamı başlat’ a tıklayabilirsiniz. ( Start ETSY ads campaign )

Ürünlerinizi Reklama Nasıl Dahil Edersiniz?

Eğer reklamı varsayılan olarak başlattıysanız bütün ürünleriniz Etsy reklamlarına dahil olmuş ve ücretli gönderime eklenmiş demektir. Ancak Etsy reklamını başlattıktan sonra sadece belirli ürünlerin reklamını yapmak için reklam listenizi düzenlemeyi ya da güncellemeyi seçebilirsiniz. Etsy Ads sayfanızı görüntüledikten sonra Reklam Listesini Düzenli seçeneğine tıklayarak Listelenen ürünlerinizin reklamda gösterim alması durumunu açıp kapatma opsiyonu ile ürünlerinizi reklama dahil ya da hariç tutabilirsiniz. Reklama dahil etmek ya da kaldırmak istediğiniz ürünleri seçtikten sonra sayfanın en altında Güncelle (Update) butonuna tıklayarak reklam listenizi güncelleyebilirsiniz.

Etsy Reklam Ücretlerini Neye Göre Kesiyor?

Etsy sadece reklamlarınıza tıklandığında sizden ücret alır. Ve günlük bütçenize ulaştığında reklamınızı durdurur. Tıklama başına maliyet ise reklamınızın gösterildiği yerin ne kadar değerli olduğuna göre değişir. Tıklama başına etsy reklam maliyetiniz, her ürün listeniz ve arama sonuçlarında her çıktığında değişebilir. Günlük tıklama maliyetleriniz her gün toplanır ve ertesi gün ödeme hesabınıza eklenir.

Etsy Reklam Maliyetlerinizi Nasıl Görüntüleyebilirsiniz?

Etsy Ads sayfanızda Harcanan Bütçe bölümünde Etsy reklam ücretlerinizi görünteleyebilir ve zaman dilimine göre filtreleyebilirsiniz. Ödeme hesabınıza ayrıca günlük olarak reklam ücretleriniz yansır ve ne kadar harcama yaptığınızı Ödeme Hesabınızda da görüntüleyebilirsiniz. Aynı zamanda Finances kısmında Ödeme Hesabı (Payment Account) özet kısmında yer alan Satıcı Servis (Seller Services) alanında Pazarlama (Marketing) kısmında reklam maliyetlerinizi görüntüleyebilir, Etsy reklamları için hesaptan ödediğiniz tutarı görüntüleyebilirsiniz.

Etsy mağaza yönetimi ve satış arttırıcı stratejilere ilişkin daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir, profesyonel ekibimizden destek alabilirsiniz. 

İlgili Yazılar