Web sitenizde ve mağaza açtığınız pazar yerlerinde kampanyalar oluşturmanız ya da kampanyalara katılım sağlamanız satışlarınızı arttırmaya yardımcı olurken marka bilinirliği konusunda da büyük fayda sağlamaktadır. Müşterilerinize avantajlı fiyat teklifleri sunarken markanız ile zihinlerinde yer almayı kolaylaştırabilirsiniz. 

 

Oluşturmak ya da katılmak istediğiniz kampanyaların planlı bir şekilde yapılması satışlarınızı arttırmaya odaklanmanın hızlı yöntemlerinden bir tanesi olacaktır. İyi bir kampanya kurgusu ile müşterilerinize ulaşabilir ve marka bilinirliği sağlayabilirsiniz, böylelikle müşterilerinizle bağ kurabilir, dönüşümlü alışveriş imkanı yakalayabilirsiniz. 

 

E-ticarette başarılı olmanın en önemli parametrelerinden bir tanesi hedef kitleleriniz ile doğru zamanda doğru teklif stratejisi ile buluşuyor olmanızdır. Bunu sağlayabileceğiniz çeşitli platformlar bulunurken web siteniz için doğru hedef kitleye ulaşmak konusunda yeniden pazarlama kampanyalarından ya da kurgularından faydalanabilir ve sizinle daha önce etkileşim kurmuş müşterilerinize ulaşarak dönüşüm gerçekleştirme oranlarını arttırabilirsiniz.

 

E-Ticarette Kampanya Planlaması Nasıl Yapılmalıdır? 

 

Söz konusu kampanya stratejisi için mağaza açtığınız pazaryerleri tarafında kampanya yönetim sürecinde panellerin sağlamış olduğu kurgulara uygun olan ürünleriniz ile dahil olabilir, ürünlerinizle daha çok kullanıcının karşısına çıkabilir ve ürün görünürlüğünüzü arttırarak satışlarınıza ivme kazandırabilirsiniz. 

 

Web siteniz tarafında kurgulayacağınız kampanya teklifleri için uzmandan yardım almanın daha doğru bir strateji doğuracağını bilerek bahsedilen adımları göz önüne alıp kampanya stratejisi belirleyebilirsiniz. Kendi kampanyanızı kurgularken sormanız gereken en önemli soru “satın alma davranışınızı etkileyen unsurlar nelerdir” olmalıdır. Kendinize verdiğiniz cevaplardan yola çıkarak web site satışlarınızı arttırmak için kampanya kurgulayabilirsiniz. İndirim oluşturmak doğal olarak insanların satın alma davranışlarında etkili olan parametreler arasında karşımıza çıkmaktadır. Ancak doğru kurgulanmayan ve ifade edilemeyen kampanyalarından beklediğiniz dönüşümleri elde edememek kaçınılmaz olacaktır. Doğru kampanya kurgusunu nasıl gerçekleştirmeniz ile alakalı maddelere birlikte bakalım;

 

Doğru Kampanya Stratejisi Nasıl Kurgulanmalıdır?

 

Web siteniz üzerinden gerçekleştireceğiniz her satış pazaryerlerinde gerçekleştirdiğiniz satışlardan çok daha heyecanlı olacaktır. Web siteniz üzerinde kullanıcıya doğrudan ulaşarak etkileşim kurabilir ve markanızla arasında bağ kurmasını sağlayarak marka sadakati oluşturabilirsiniz.

Her kampanyanın kendi özelinde bir içeriği, hedefi, dili ve zamanlaması vardır. Kampanyanın başarılı sonuçlar elde etmesi için bu stratejinin doğru kurgulanması ve kampanya için planlanan zamanın ayrılması gerekmektedir. Kampanya içeriklerinizi önceden ayarlamanız kampanyayı aktif etmek konusunda kolaylık sağlayacak ve kampanya parametrelerini gözden kaçırmanızı önleyecektir.  Kampanyalarınızı kurgularken dikkat etmeniz gerekenler;

 

• Zamanlama; her kampanya için ayrılan süre planlanmalı, kampanyaya bir başlangıç ve bitiş tarihi belirlenerek kullanıcılarda alışveriş teşviği için zaman dürtüsü kullanılmalıdır. Örneğin Bayram fırsatları kampanyanız için avantajlı tekliflerinizin kurgunuz özelinde değişmekle birlikte sadece bayram haftası boyunca geçerli olacağını söyleyebilirsiniz.

• Hedefleme; Oluşturduğunuz kampanyanın amacını belirlemeli, satış, ziyaret, görüntüleme vb. gibi, bu hedef doğrultusunda kurgu gerçekleştirmelisiniz. 

• İçerik; Kampanya boyunca müşteriye sunacağınız fırsat avantajları elde etmek istediğiniz dönüşüm işlemlerine göre değişiklik göstermektedir, o nedenle kampanya amacınızı doğru belirlemeli ve bu amaç doğrultusunda kampanya içeriğinizi kurgulamalısınız.

• Dil; Hitap etmiş olduğunuz müşteri kitlesini rahatsız etmeyecek bir dil kullanarak onlarla iletişiminizi korumalısınız.

 

Çapraz Satış ya da Upsell ile Satışları Arttırın

 

Müşterilerinizin satın alma davranışlarını etkilemek ve 1 ürün almak niyetinde olan kullanıcılara avantajlı fırsatlar sunarak 2. ürün satışına ikna edebilir böylelikle farklı kategorilerdeki ürünlerinizi alakalı ürün grupları için değerlendirerek satış olasılığını arttırabilirsiniz. Çapraz satış etkili e-ticaret kampanya dönemleri yakalamak için iyi bir fikirdir. Herhangi bir ürünü onu tamamlayan herhangi başka bir ürünle satmak çapraz satışa örnektedir. Marketlerin kasa önü fırsatları gibi düşünebilirsiniz. Ancak çapraz satışa sunduğunuz ürünü fiyatlandırırken ana ürün fiyatının %25 kadarından fazla olmamak şartı ile fiyat teklifi sunduğunuzdan emin olmalısınız. Böylelikle çapraz satışa açtığınız ürün müşterileriniz için cazibesini kaybetmeden satın alma kararına daha hızlı götürme imkanı yakalayacaktır. 

Kurguyacağınız Upsell strateji ile de herhangi bir ürünün üst modelini ya da yine ürünün yanında ihtiyaç duyulabilecek farklı bir ürünü avantajlı fiyat teklifi ile satışa sunmanız kampanyalarınızdan sağlayacağınız satış dönüşümlerinizi arttırmakta fayda sağlayacaktır. Doğru stareji, planlama ve zamanlama ile gerçekleştirilen kampanyalardan elde edilen dönüşümlerde doğal bir artış gözlemlenirken, temelleri sağlam olmayan kampanya kurguları sadece zamanınızdan çalmakla kalmayıp kampanya sonunda üzüntüye sebep olabilir.

 

 

O nedenle konu hakkında tecrübe sahibi değilseniz ya da nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bir uzmandan destek almanız sağlıklı sonuçlar elde etmenize katkı sağlayacaktır. Konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz tecrübeli ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz. 

 

 

İlgili Yazılar

Dijital dünyada yeni nesil çözüm ortağınız.

Son Blog Yazılarımız

Bizi Takip Edin