2019’da Covıd19 Salgını ile birlikte bireylerin alışveriş alışkanlıkları tamamen yön değiştirerek yaş aralığı çok fark etmeden sadece Amerika’da gerçekleşen online ticaret harcamaları %12.3 artarak 5.5 trilyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Covid19 Salgını tüketiciler üzerinde bir takım değişiklikler yaratmış ve tüketici gruplarını ikiye ayırmıştır. Tüm dünyada yaşanan kısa vadeli değişimler sebebi ile hızlı tüketim ürünleri de dahil olmak üzere; gıda ve temizlik ürünleri gibi, tüm alışveriş süreçlerini online taşıyan yeni bir kitle oluşmuştur. Bununla birlikte evlerde geçirilen vakti daha verimli hale getirmek için video oyunları ve kitapların satışı da artış göstermiştir. Bu süreçte e-ticarette stoklarını güncel tutan ve hızlı gönderim avantajı sunarak müşteri memnuniyetini önemseyen satıcılar hızlıca satış hacmini arttırmıştır. 

 

Amerika Pazarında E-Ticarette Başarılı Olmak için 5 Öneri 

 

1. Çok Kanallı Bir Yaklaşım Benimseyin

 

Çok kanallı yaklaşım stratejisi ile Amerika pazarında farklı online satış platformlarında markanız ve ürünleriniz ile yer alarak geniş kitleler tarafından farkedilmeyi sağlayın. Marka bilinirliği oluşturmak için ürünlerinizin büyük online pazar yerlerinde yer alması önemlidir. ABD pazarında en çok kullanılan pazar yerleri Amazon, eBay, Walmart, Target, Etsy ve WayFair’dir. Hangi Pazar yerine gireceğinize karar verirken mutlaka markanızı ve ürünlerinizi göz önünde bulundurarak bir karar vermelisiniz. 

 

Örneğin Amazon’da en çok satan ürün kategorileri sıra ile; Oyuncak, Sağlık ve Bakım, Mutfak, Kitap ve Elektronik aletler kategorisinde gerçekleşmiştir. Etsy’de ise; el yapımı ürünlerin satış platformu olarak bilindiğinden, el emeği, kişiye özel tasarım ürünlerin satışı ağırlıktadır. Ürünlerinizi ve markanızı en iyi şekilde konumlandıracak pazaryerini seçerken bu bilgileri göz önünde bulundurmanızı ve sağlıklı bir araştırma süreci işlemenizi tavsiye ederiz. 

 

2. Satış ve Paketleme Tekniklerini Göz Ardı Etmeyin 

 

E-ticarette müşteri memnuniyetini arttırmanın ve müşterilerden olumlu değerlendirmeler almanın en iyi yollarından bir tanesi, hızlı ve güvenle paketleme işlemidir. Ürünlerinizi hasar görmeyecek şekilde paketlediğinizden ve hızlıca gönderim sağlayacağınızdan emin olmalısınız. Ürünleriniz için özel paket ya da kutular hazırlamalı, siparişlerinizi güvenli bir şekilde hazırlarken içerisine marka bilinirliği ve sadakati için broşür ve avantaj kuponları yerleştirmelisiniz. Hazırlamış olduğunuz kutularınız bantlarken üzerinde markanızın kurumsal renklerini barındırın bantları kullanabilirsiniz. 

 

3. Ödeme Yöntemlerinizi Kolaylaştırın 

 

Kullanıcıları ödeme sayfasına kolayca ulaştırmak ve hızlıca ödeme işlemlerini tamamlatabilmek, alışveriş tamamlama oranlarını %42 civarında etkileyerek arttırdığı gözlemlenmiştir. Kullanıcılara farklı ödeme seçenekleri sunabilmek, alışveriş tamamlamak isteyen kullanıcıların kendisini güvende hissetmesine yardımcı olmaktadır.  Amerika pazarında çoğu kullanıcı Amazon’un tek tıkla (Şimdi Satın Al)seçeneği ile hızlıca ödeme kolaylığını severek kullanmakta ve ödemelerini PayPal alt yapısında güvenle gerçekleştirmekten mutluluk duymaktadır. Bu nedenle şirketler, giriş yapacağı pazarın kullanıcı davranışlarını analiz ederek, beklentileri karşılamak için gayret göstermelidir. 

 

4. Pazarlama Bütçenizi Doğru Şekilde Harcayın 

 

Amerika pazarında rekabet etmenizi sağlayan reklam maliyeti diğer ülkelere göre çok daha yüksektir. Bu nedenle reklam harcamalarını optimumda tutabilmek için hedef kitleleri doğru bir şekilde belirliyor olmak oldukça önem arz etmektedir. Sizin ürünlerinize kimlerin ihtiyacı olduğuna ve kimlerin sizinle etkileşime geçeceğine dair ayrıntılı bir çalışma ile en doğru hedef kitliye reklamlarınızı göstermeli ve reklam maliyetlerinizi kontrol edebiliyor olmalısınız. Pazarına girdiğiniz ve gönderim yaptığınız şehirlere göre ürünlerinizi belirlemeli ve bu ürünler ile ilgili hedef kitleye reklam vermeye özen göstermelisiniz. 

 

5. Ürün Görsel ve Açıklamalarınız ile Bir Adım Öne Çıkın

 

Satıcıların ürünlerini sergileme şekli zamana ve teknolojiye bağlı olarak her geçen gün değişiklik göstermektedir. Sadece ürünün görsellerini kullanmak yerine ürün videoları tercih edilmesi ürünü ön plana çıkarırken artık ürün videoları yerine AR(Arttırılmış Gerçeklik) teknolojisini kullanarak, kullanıcıların satın almadan önce, ürünü ait olduğu yere konumlandırıp görmesi fark yaratmakta ve daha sağlıklı bir alışveriş süreci sunmaktadır. Bununla birlikte önde gelen kozmetik firmaları gerçek zamanlı yüz tanıma sistemi ile kullanıcıların satın alacakları ürünü yüzlerinde denemiş gibi bir deneyim sunmaktadır. Sunulan bu hizmetler, kullanıcıların satın alma yolculuğunu tamamlaması için oldukça etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda bu teknolojiyi kullanan firmaların marka bilinirliğini arttırmaya da yardımcı olmaktadır. 

 

Sonuç

 

Sonuç olarak tüm bu bilgiler ışığında markanızın ve ürünlerinizin e-ihracat süreçlerinde profesyonel bir ekipten destek almak ve e-ihracat süreçlerinizi daha başarılı gerçekleştirmek için bizimle iletişime geçebilir, sizler için sunmuş olduğumuz çözüm önerilerini değerlendirebilirsiniz. Amerika Pazarı, E-ihracat ve E-ticaret süreçlerinde dinamik ekibimizden destek alabilmek için bizi ofisimizde ziyaret edebilir, dilerseniz 0850 885 26 34 nolu telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

İlgili Yazılar

Dijital dünyada yeni nesil çözüm ortağınız.

Son Blog Yazılarımız

Bizi Takip Edin