Günümüzde e-ticaret kadar e-ihracat da online satış ile gelirini arttırmak isteyen kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilen hatta artan maliyetlerden ötürü ihracat’dan elde edilen gelirin daha keyifli hale geldiği bu dönemde yurt dışına online satış için web sitesi mi yoksa pazar yerleri mi tercih edilmeli? Her iki tercih tarafının kendine göre avantaj ve dezavantajları bulunuyor.

Her ikisini birlikte yapabilirsiniz, ancak bunun için ciddi bir arka plan çalışması ve sürdürülebilir AR-Ge çalışmaları ile desteklemeniz gerektiğini unutmamalı ve girişimde bulunmadan önce bu çalışmalara ciddi zaman ayırmalısınız.

İlk olarak pazar yerlerini ele alalım;

Yurt dışına satış yapabileceğiniz birçok pazar yeri bulunuyor, hedef kitlenize ve ürün gamınıza göre değerlendirebileceğiniz platformların başında Etsy, Ozon, E-Bay, Amazon, Joom gibi pazar yeri panelleri geliyor. Bu platformlardan bir ya da birkaç tanesine girişi değerlendirerek satış hacimlerini inceleyebilir ve ürünlerinizi test edebilirsiniz.

Tüm pazar yerlerinin online ticarete yeni giriş yapan kullanıcılar için avantajlı ve ortak noktası kendi müşteri potansiyellerinin olmasıdır. Hali hazırda belli bir kullanıcı kitlesi olan bu pazar yerlerinde ürünlerinizi listelemeye başlayınca otomatik olarak pazar yerlerinin müşteri kitlesine ulaşabilir oluyorsunuz. Ayrıca bu pazar yerleri kendi pazarlama araçları ile sizi yönlendirerek ürünlerinizi ön plana çıkarmanızda yardımcı olur.

Bu online satış platformları satıcı ve nihai kullanıcı arasında aracı olduğu için iade gibi işlemlerle daha az uğraşır, panelin müşteri hizmetlerini kullanarak direkt müşteri ile iletişime geçmeden bu süreci yönetebilirsiniz. Sizinle benzer ürünleri olan tüm dünyadan satıcıların olduğu bu platformlarda rakiplerinizi inceleyebilir fiyat ve ürün analizlerini yapabilirsiniz. Böylelikle ürünlerinizin fırsat ve tehditlerini değerlendirmeniz, rakip ve fiyat karşılaştırması yapmanız kolaylaşır.

Tüm bunların yanında pazar yerlerinin dezavantajlarından bir tanesi de bu rakipler ile alakalı çok fazla benzer ürünün bulunduğu bu platformlarda ürünlerinizi ön plana çıkarmak için ciddi bir araştırma ve analiz yapmanız gerekliliğidir. Rakiplerinizden sıyrılmak ve hedef kitlenize avantaj sunmak için gerekli çalışmaları planlamalı ve bu plan dahilinde strateji belirlemelisiniz.

Ayrıca pazar yerlerinde müşterilerinizi takip etme tarafında alanınız kısıtlıdır, bununla birlikte reklam yönetimi ve pazarlama stratejinize ilişkin işlemleri panelin sınırları dâhilinde gerçekleştirebilirsiniz. Pazar yerlerinin sunmuş olduğu avantaj ve dezavantajlardan kısaca bahsettiğimiz yazımızın devamda E-ihracatta web site tarafını değerlendiriyor olacağız;

Yurt dışına satışta web sitesi tarafında öncelikle ürünleriniz için en uygun alt yapı seçeneklerini araştırmalı ve “Marka” olarak anılacak isminizi belirlemelisiniz. Kendi alan adınız ve web tasarımını kullanabileceğiniz kendi web sitenizi açmanın en önemli avantajlarından birinin kişiselleştirme olduğunu söyleyebilirim. Web siteniz sizin alanınızdır ve dilediğiniz gibi tasarlayabilir ya da gerektiğinde güncelleyebilirsiniz.

Bu web dizaynı görsel tasarım olmasının yanı sıra reklam ve pazarlama stratejilerinize uygunluğu da kapsamaktadır.

Kendi web siteniz ile hedef kitlenize daha kolay odaklanabilir, sitenizi ziyaret eden kullanıcıların hangi kanallarla size ulaştığına, demografik bilgilerine, sitede ne kadar süre geçirdiğine, hangi sayfa ya da ürünlere ilgi gösterdiği verisine ulaşabilir ve buna göre pazarlama stratejisi geliştirebilirsiniz.

Tüm bu çalışmalar ile birlikte ürünleriniz için bir markalaşma süreci söz konusu olacak ise web sitenizin ve markanıza olan yatırımlarınızın bulunması en başta gelen ihtiyaçlardan bir tanesidir. Web sitesi ürünlerinizi hedef kitlenize en doğru şekilde sunabileceğiniz, marka ve ürünlere ilişkin algı yönetebileceğiniz etkili kullanım alanınız olacaktır. Web siteniz üzerinden alıcılarla direkt irtibat kurabilir, özel kampanya ve stratejiler ile marka sadakati olan bir kitle oluşturabilirsiniz.

Türkiye’den gönderimde kargo ücretleri pazar yerlerinde fiyat rekabeti açısından oldukça zorlanılan bir konu olmakla birlikte bu sayede e-ihracat tarafında döviz üzerinden satış yaparak avantajlı konuma gelebilirsiniz.

Hem pazar yeri hem de web siteniz üzerinden e-ihracat süreçlerinizi yönetmeniz tabi ki mümkün, burada dijital pazarlamanın en önemli kavramlarından OMNICHANEL stratejiyi uzun vadeli olacak şekilde kurgulamak ve doğru yatırımları yapmak gerekir. Bazı durumlarda hepsini aynı anda yapmak karışıklığa sebep olabilir. Ancak daha önce de ifade ettiğimiz gibi her iki kurgunun da kendine göre pazarlama odak noktaları bulunuyor. Çalışmalarınızı gerçekleştirirken kanallar için planlama yapmayı göz ardı etmemelisiniz.

Tabi ki e-ihracat süreçlerinizde her iki kurguyu da aynı anda yürütebilmek önemli ölçüde fayda ve getiri sağlayan bir yöntem. Kanalların birinden elde edeceğiniz gelir ile maliyetlerinizin bir kısmını finanse etme şansı yakalayabilirsiniz. 

e-ihracatta web sitesi mi pazar yeri mi? sorusunun yukarıda değindiğimiz üzere tek ve net bir cevabı yok. Satacağınız üründen, reklam için ayırdığınız yatırım bütçesine, bu iş için ayırabileceğiniz Ar-Ge çalışması ve zaman yönetimine birçok parametreyi değerlendirmeli, aklınıza takılan her şey için bir uzmandan destek almalısınız. Online satış kanalları ve e-ihracat konusunda daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir ve alanında uzman ekip arkadaşlarımızdan destek alabilirsiniz.  

İlgili Yazılar

Dijital dünyada yeni nesil çözüm ortağınız.

Son Blog Yazılarımız

Bizi Takip Edin