Ticaret bakanlığının Nisan ayında yayımlamış olduğu E-Ticaret Yasa Tasarısı beraberinde neleri getiriyor? Yeni düzenlenen tasarıda E-ticaret’in satış hacmini, satıcı ve tüketicileri etkileyecek kritik kararlar mevcut. Yasa tasarısı kapsamı oldukça geniş tutulmuş ve taraflar için yeni bir düzen kurulmuş durumda. 2021 yılında 328 milyarlık satış hacmine ulaşan, farklı stratejiler kullanılarak tüketicileri satışa götüren kurguların önemli rol oynadığı e-ticaret ekosistem parametrelerinde yaşanan önemli değişikliklere yazımızda yer veriyor olacağız. Bakanlığın yaptığı çalışma sonrası, esnaf ve kobilerin satış stratejileri, kampanya katılımları ve reklam kurguları sayesinde ağını genişleten ve her geçen gün yeni kullanıcılara ulaşan pazaryerlerine yönelik hazırlanan e-ticaret yasa tasarısının ayrıntıları;

 

Yeni E-Ticaret Yasa Tasarısı Neleri Değiştiriyor?

 

Kampanyalara Sınırlama

Kampanya dönemleri ile işlem hacmini arttıran e-ticaret Pazar yerlerinin 1 yıl içinde yurt içi iskonto ve indirimlerine sınırlama gelecek. Büyük kampanya kurgularının “Efsane Kasım” “Yaz Kampanyası” ya da “Büyük Fırsat Günleri” ile yakalanan kampanya çapları görece küçülecek ve indirim fırsatları e-ticaret tarafında sınırlandırılacak. Böylelikle satıcılardan alınan indirimler ile yakalanan işlem hacmi sınırlandırılmış olacak.

 

Elektronik Kategorisi Ticaret Payı 

Online ticarete aracılık eden firmaların 1 yıllık net işlem hacimlerinden belirli oranda % pay alınacak. Peki yüzdelik pay nasıl belirlenecek?

  • 1 yılda net işlem hacmi 30-60 milyar tl arasındaysa, 30 milyarı aşan kısımdan %1 e-ticaret payı
  • 60-75 milyar tl arasında ise, 60 milyarı aşan kısım için %5 e-ticaret payı,
  • 75 milyar tl’nin üzerinde ise, %30 oranında e-ticaret payı tahsil edilecek.

 

Bu tahsil oranlarının satış fiyatlarına yansıması ve fiyatların istenmeyen şekilde artış gösterme ihtimali gündeme gelirken, kobilerin e-ticaret işlemlerini desteklemek için bu durumun dışında tutulması planlanıyor.

 

Elektronik Cüzdan Sistemleri Kaldırılıyor

Tüketicilere sunulan Cüzdana Yükle ve Öde avantajlarının ortadan kalkması tasarı maddeleri arasında. Cüzdan ile alışveriş yapan kullanıcıları ikinci alışverişe teşvik için çeşitli yüzde teklifleri ile satış hacmini arttırıyordu. Aynı zamanda ödemeyi hızlandıran elektronik cüzdan uygulaması sunmuş olduğu avantajlar sayesinde gerçekleştirilen işlem oranlarını yükseltmeye yardımcı oluyordu, söz konusu uygulama kaldırılarak müşterilere sağlanan indirimlerin azaltılması hedefleniyor. 

 

Reklam Bütçeleri Sınırlandırılıyor 

Şirketlerin reklam bütçelerine işlem hacimlerine göre belirli oranlarda sınırlama getirilerek haksız rekabeti engelleme çalışmaları gerçekleştirilecek. Böylelikle saldırgan reklam politikalarının önüne geçilmiş olacak. Düzenlemeye göre önceki yıl net işlem hacminin;

  • 30 Milyar TL’si için binde 15’den fazla reklam harcamasına izin verilecek,
  • İşlem hacmi 30 Milyar TL’den fazla ise 60 Milyar TL’ye kadar olan kısmı için binde %15’e ilave olarak, 30 Milyar Türk lirasını aşan kısmın binde 10’u,
  • 60 Milyar TL’yi aşan kısım için ise binde 5’inden fazla reklam harcaması yapılmayacak 

 

Platformların Kendi Markalarına Sınırlandırma Getirilecek 

Satıcı tarafında haksız rekabete sebep olan platformların kendi markalarına ait  ürünlere sınırlama getirilecek. Böylelikle kendi markalı ürün satış hacimleri düşürülürken sunmuş oldukları hizmet de kısıtlandırılacak. Ürün satışı gerçekleştiren belirli konumdaki markalar, markaya duyulan güven duygusundan faydalanarak farklı sektörlerde (turizm, eğitim, sağlık, danışmanlık vb. gibi) hizmet sunamayacak.

 

Platformların Kargo Faaliyetleri Sınırlandırılacak

Platformların kurmuş oldukları özel lojistik hizmetleri platform dışına hizmet veremeyecek. Böylelikle pazaryerleri platformda satışa açtıkları ürünlerin büyük bir bölümünü kendileri taşımayı tercih edecek.

E-ticaret dinamiklerini yakından takip etmek ve konu hakkında daha fazla bilgi almak için Mipos Digital ekibi ile iletişime geçebilirsiniz. 

 

İlgili Yazılar

Dijital dünyada yeni nesil çözüm ortağınız.

Son Blog Yazılarımız

Bizi Takip Edin